Ergenlik döneminde sporun duygusal zeka üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of sports on emotional intelligence during adolescence master's thesis
- Tez No: 952143
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Duygusal zeka yaşamın her alanında işe yarar ve aynı zamanda atletik performans üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Spor hem zihinsel hem de fiziksel gelişime olumlu katkı sağlar. Duygusal zeka kavramı hem amatör hem de profesyonel sporcular için önemlidir. (Erbektaş ve diğerleri, 2017). Çünkü tüm sporcular müsabaka öncesi ve müsabaka sırasında çok fazla kaygı ve stres yaşarlar. Sporcuların bu dönemde yaşadıkları duygusal yoğunluk günlük yaşamlarındakinden çok daha fazladır. Ayrıca sporcular müsabakalar sırasında olumsuz çevresel etkiler, seyirci baskısı, rakip etkisi gibi psikolojik baskılara normal insanlara göre daha duyarlıdır. Bu durumda başarılı olabilmek için sporcuların kendi duygularını kontrol edebilmeleri ve başkalarının duygularını anlayabilmeleri gerekmektedir. Duygusal zeka yaşamın her alanına uygulanır ve atletik performans üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Spor, fiziksel ve zihinsel gelişime olumlu katkı sağlar. Duygusal zeka kavramı hem amatör hem de profesyonel sporcular için önemlidir. (Erbektaş ve diğerleri, 2017). Çünkü tüm sporcular müsabaka öncesi ve müsabaka sırasında çok fazla kaygı ve stres yaşarlar. Sporcuların bu dönemde yaşadığı duyguların yoğunluğu günlük hayatta olduğundan çok daha fazladır. Ayrıca sporcular yarışmalar sırasında olumsuz çevresel etkiler, seyirci baskısı, yarışmacı etkisi gibi psikolojik baskılara karşı normal insanlara göre daha duyarlıdır. Bu durumda başarılı olabilmek için sporcuların kendi duygularını kontrol edebilmeleri ve başkalarının duygularını anlayabilmeleri gerekmektedir. Araştırma Ankara ili Etimesgut İlçesindeki Özel Bağ Ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubu 2024-2025 yılında eğitim gören 5, 6,7 ve 8.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem grubu seçerken okuldaki tüm ortaokul öğrencilerinden tesadüfi örneklem yöntemi ile 150 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırma için hazırlanmış olan anket formu iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde öğrencilerin cinsiyet, yaş ve sınıf bilgileri istenmiştir. İkinci bölümde ise Schutte Duygusal Zeka Ölçeği yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Emotional intelligence works in all areas of life and also has a significant impact on athletic performance. Sports contributes positively to both mental and physical development. The concept of emotional intelligence is important for both amateur and professional athletes. (Erbektaş et al., 2017). Because all athletes experience a lot of anxiety and stress before and during the competition. The emotional intensity experienced by athletes during this period is much higher than in their daily lives. In addition, athletes are more sensitive to psychological pressures such as negative environmental effects, audience pressure, and competitor influence during competitions than normal people. In this case, in order to be successful, athletes must be able to control their own emotions and understand the emotions of others. Emotional intelligence applies to all areas of life and has a significant impact on athletic performance. Sports contributes positively to physical and mental development. The concept of emotional intelligence is important for both amateur and professional athletes Because all athletes experience a lot of anxiety and stress before and during the competition. The intensity of emotions experienced by athletes during this period is much higher than in daily life. In addition, athletes are more sensitive to psychological pressures such as negative environmental effects, audience pressure, and competitor effect during competitions than normal people. In this case, in order to be successful, athletes must be able to control their own emotions and understand the emotions of others. Research Ankara province Etimesgut In the district of Bağ School was carried out at the school. The sample group consists of 5th, 6th, 7th and 8th grade students studying in 2024-2025. While selecting the sample group, 150 participants were reached from all secondary school students in the school by random sampling method. The survey form prepared for the research consists of two parts. In the first part, students' gender, age and class information were requested. The second part includes the Schutte Emotional Intelligence Scale.