Buğdayda kök ve kökboğazı çürüklüğü hastalık etmeni mantarların infeksiyonu üzerine çinko beslemesinin etkisi
The Effect of zinc nutritional status of whect plants on root and crown rot disease
  1. Tez No: 65279
  2. Yazar: HATİCE DAĞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Çinko biyolojik membranların dayanıklılığı için gerekli olan bir mineral besin elementidir. O nedenle Zn noksanlığı altında bitkilerde hücrelerin membran geçirgenliği artar ve bitkilerin köklerinden ortama düşük molekül ağırlıklı organik ve inorganik bileşiklerin salgılanması gözlenir. Patojenler bu bileşikleri besin maddesi olarak kullanarak ortamda çoğalırlar ve bitkinin hastalanmasına neden olurlar. Sonuçta Zn beslenmesi yetersiz olan bitkiler kök ve kökboğazı çürüklüğü etmenleri tarafından daha çok infekte edilmiş olurlar. Bu noktadan hareketle bu çalışmada, Zn uygulamalarının kök ve kökboğazı çürüklüğü hastalığı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla Eskişehir- Sultanönü Araştırma alanından getirilen Zn'ca yoksul toprak kullanılmıştır. Deneme başlangıcında gerekli toprak analizleri yapılarak toprağın fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Deneme toprağının bir kısmı otoklavda steril edilmiş diğer kısmı ise steril edilmemiş olup, her iki toprağa da 0, 0.1, 10 mg/kg Zn dozları uygulanmıştır. Deneme, sera koşullan altında Çakmak buğday genotipi kullanılarak yürütülmüştür. Fusarium culmorum ve Drechslera soroMniana funguslan PDA (Potato Dextrose Agar) besi ortamında geliştirilerek; a) tohuma, b) toprağa, c) tohuma ve toprağa infekte edilmiştir. Ekimden sonra bitkide hastalığın gelişimi peryodik olarak izlenmiş, hastalığın etkisini daha iyi gözlemek amayla 6 hafta sonra hastalık değerlendirilmesi ve hasat yapılmıştır. Hasadı yapılan bitkiler kurutulup öğütüldükten sonra yakılmış ve gerekli mikroelement analizleri yapılmıştır.Çinko uygulaması hem fungus infekteli hem de infektesiz bitkilerin yeşil aksam ve kök kuru ağırlığını arttırmıştır. Ancak, tohuma Drechslera sorokiniana uygulamasında bitkilerin kuru ağırlıklarında önemli varyasyonlar görülmüştür. Bunun nedeni, tohuma aşın Drechslera sorokiniana infeksiyonundan dolayı saksılarda çimlenip, çıkış yapan bitkilerin sayısının azlığı ve çıkış yapanların zayıf gelişmesindendir. Özellikle Drechslera sorokiniana uygulamasında, bitkilerin Zn beslenmesinin yetersiz olduğu koşullarda bu mantarın bitki büyümesini azaltıcı etkisi daha fazla olmuş ve hastalık simptomları daha şiddetli olmuştur. Toprak sterilizasyonu sonucu, bitkilerin Mn konsantrasyonunda çarpıcı artışlar olmuştur.Benzer artışlar Fe ve Cu'da da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY It is well documented that Zn is necessary for the stability of biomembrans. Therefore, under Zn deficiency, membrane permeability of cell membranes increases, causing an enhanced leakage of low-molecular-weight organic and inorganic solutes from roots in the rhizosphere. Pathogens by using the organic and inorganic solutes as a nutrient infect roots and lead to plant diseases. One of these diseases mentioning is root and crown rot diseases. This study was carried out to determine the effects of Zn deficiency and Zn fertilization on root -crown rot diseases. For this aim, a Zn deficient soil from Eskişehir- Sultanönü region was used. At the begining of the experiment some necessary phsical and chemical properties of soil were determined. Half of the soil was otoklaved and other half not otoklaved. Both soils were applied with 0, 0.1 and 10 mg/ kg Zn. Experiments were carried out under greenhouse conditions by using Çakmak wheat, a durum wheat genotype. After growing of Fusarium culmorum and Drechslera sorokiniana in PDA (Potato Dextrose Agar) culture media, they were infected to plants via a) seed, b) soil and c) seed and soil. After sowing, appereance of disease symptoms in plant were observed periodically and noted following 6 weeks of growth. Then, the harvest of plants were done. After harvest, plants were dried for dry matter measurement and ground for microelement analysis. The result obtained showed that increasing supply of Zn enhanced shoot and root dry weight in both infected and noninfected plants. However, in the seed application of Drechslera sorokiniana, some variations between treatmens were found on dry weights. The reason for that was differences in germination and emergence of seeds, because of their very severe infection with Drechslera sorokiniana. The result47 also showed that the diseases symptoms caused by funguses, particulary by Drechslera soroMniana were weakend by increasing Zn supply. As a result of soil sterilization the solubility of Mn increased in soils and thuse plant concantration of Mn increased. Also, Fe and Cu concentration of shoots was found to be higher in steril soil than non-steril soil.