Güneş panellerinde güneş ile gölge arasındaki oranların verimlilik üzerine etkileri ve analizi
The effects of sun and shadow rates on efficiency in solar panels
- Tez No: 652793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAZIM YETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarından en önemlisi güneştir. Çevremiz için en zararsız ve sınırsız enerji kaynağı olması sebebi ile son yıllarda en çok araştırılan konuların başında güneş enerjisi gelmektedir. Güneş ışınlarından yararlanarak elektrik üreten panellerle kurulan güneş tarlalarında elektrik üretimi yapılmaktadır. Güneş panellerinin verimlilik analizi için en önemli iki parametre panel tipi ve güneş alma oranlarıdır. Bu çalışmada farklı tipte paneller ile güneş/gölge oranı üzerinden verimlilik analizi yapılmıştır. Çalışmanın yapılması için kurulmuş olan güneş simülasyon odasından yararlanılmıştır. Deneyler bu oda içerisinde karşılaştırılabilir orandaki güneş etkisi ile sağlanmıştır. Çalışmada ulaşılan ölçüm sonuçları ile istatistiksel analizler yapılmıştır. Elde edilen bilgiler panel tipi ve güneş/gölge oranına göre kullanıcıların net bilgilere ulaşmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The most important source of renewable energy is the Sun. Solar energy is one of the most investigated subjects in recent years due to being the most harmless and unlimited energy source for our environment. Electricity is produced through solar fields, which are established with panels that generate electricity by utilizing the sun's rays. The two most important parameters for the efficiency analysis of solar panels are panel type and sunlight receiving rates. In this study, efficiency analysis was performed with with different types of panels on sun / shadow ratio. The solar simulation room, which was established to conduct the study was used. Experiments were provided in this room with a comparable solar effect. The statistical analyses were made with the measurement results obtained in the study. The information obtained enabled users to access clear information according to the panel type and sun / shadow ratio.