Örgütsel adaletin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde örgütsel sinizmin aracılık rolü
Intermediate role of organizational cinism in the effect of organizational justice on the turnover
  1. Tez No: 652816
  2. Yazar: NİLÜFER KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzdeki şirketlerin en değerli sermayesi insan kaynağı haline gelmiştir. Bunun yanında büyük projelerin en hızlı ve etkili bir şekilde yerine getirilmesi amacıyla şirketler hedefe yönelik olarak uzmanlaşmış kişilerle faaliyetlerini devam ettirerek performanslarının artırılmasına katkı sağlamaktadır. Personel devir hızının yüksek olması ise şirketler için büyük maliyetlere sebep olmaktadır. Bu araştırmanın amacı ise; örgütsel adaletin ve boyutlarının işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde örgütsel sinizmin aracılık rolünü belirlemektir. Araştırma modelinde yer alan bağımsız değişken örgütsel adalet, aracı değişken örgütsel sinizm, bağımlı değişken ise işten ayrılma niyetidir. Bu çalışmada, Ankara ve İstanbul'da savunma sektöründe faaliyette bulunan bir işletmedeki çalışanların işten ayrılma niyetlerinde örgütsel adaletin ve örgütsel sinizmin etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmada örgütsel adalet, örgütsel sinizm ve işten ayrılma niyetinden oluşan ölçeklerin yer aldığı anketler kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin AMOS 22 istatistik programı ile analizi gerçekleştirilmiştir. Ankara ve İstanbul'da savunma sanayiinde faaliyet gösteren bir işletmenin 255 işgörenine dağıtılmış ve 252 anket üzerinden analizler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin AMOS ve JASP istatistik programı ile analizi gerçekleştirilmiştir. Sinizmin; dağıtımsal, prosedürel ve etkileşimsel adalet olarak adalet boyutlarının işten ayrılma niyeti üzerindeki aracılık etkisi incelendiğinde örgütsel sinizmin tam aracılık etkisi olduğu görülmüştür. Böylelikle çalışma kapsamında işgörenlerin örgütsel adalet algılarının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi incelendiğinde örgütsel sinizm tam aracılık rolü olduğu belirlenmiştir. İlgili araştırmanın savunma sanayiinde ilk kez gerçekleştirilmesi ile literatüre katkı sağlayacağı umulmaktadır. Çalışma sonunda ise, yönetsel uygulamalara katkı sağlayacak ve gelecekte gerçekleştirilecek çalışmalara yönelik değerlendirme ve öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most valuable capital of today's companies has become human resources. In addition, companies contribute to increasing their performance by continuing their activities with specialized people in order to carry out large projects in the fastest and most effective way. The high turnover of personnel causes great costs for companies. The aim of this research is; To determine the mediating role of organizational cynicism in the effect of organizational justice and its dimensions on the intention to quit. The independent variable in the research model is organizational justice, the mediator variable is organizational cynicism, and the dependent variable is the intention to quit. In this study, it is aimed to reveal the effects of organizational justice and organizational cynicism on the intention of quitting employees in an enterprise operating in the defense sector in Ankara and Istanbul. Questionnaires including scales of organizational justice, organizational cynicism, and intention to quit were used in the study. The data obtained in the research were analyzed with AMOS 22 statistical program. It was distributed to 255 employees of an enterprise operating in the defense industry in Ankara and Istanbul and analyzes were made over 252 questionnaires. The data obtained in the research were analyzed with AMOS and JASP statistical program. When the mediating effect of the dimensions of justice as distributive, procedural, and interactional justice on the intention to quit is examined in cynicism, it is seen that organizational cynicism has a full mediating effect.Thus, when the effect of employees' perceptions of organizational justice on the intention to quit is examined within the scope of the study, it is revealed that organizational cynicism has a full mediating role. It is hoped that the relevant research will contribute to the literature when it is carried out for the first time in the defense industry. At the end of the study, evaluations and suggestions for future studies that will contribute to managerial practices are shared.