İran-Irak Savaşı'na yönelik Turgut Özal dönemi Türk dış politikası: Realist dış politika
A realist foreign policy: Iran-Iraq War in Turkish foreign policy during Turgut Ozal period
- Tez No: 652817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İran-Irak Savaşı, 1980- 1988 yılları arasında iki komşu ülkenin birbirlerine karşı vermiş oldukları mücadeledir. Sekiz yıl boyunca devam eden bu yıpratıcı mücadele bölgesel dengeleri önemli ölçüde etkilemiş olup Türkiye'yi iki ülkeye sınırı bulunmasından dolayı yakından ilgilendirmiştir. Bu çalışmada amaç; İran-Irak Savaşı'na yönelik Turgut Özal dönemi Türk dış politikasını realist teori ekseninde incelemektir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde teorik ve kavramsal açıdan inceleme yapılmış olup ikinci bölümde Türkiye'nin Özal öncesi dış politika özellikleri ile Özal dönemi dış politika özellikleri üzerinde durulmuştur. Son olarak üçüncü bölümde ise İran-Irak Savaşı boyunca izlenilen politikalar Özal dönemi baz alınarak realist dış politika çizgisinde incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda 1980-1988 yılları arasında yaşanan İran-Irak Savaşı'nda Türkiye'nin dış politika çizgisini ulusal çıkarlarını baz alarak belirlediği ve savaşan iki ülkeyle sınır komşusu olmasından dolayı güvenlik unsurunun ön plana çıktığı görülmüştür. Gerek ikili görüşmelerle gerek İslam Barış Komitesi çerçevesinde ihtilalin son bulması için çaba sarf edilmiştir. Savaş Türkiye açısından birtakım olumsuzlukları beraberinde getirmiş olsa da aktif tarafsızlık politikası çerçevesinde iki ülkeyle de ekonomik ve ticari ilişkiler sürdürülmüş ve ticaret hacminin önceki dönemlere nazaran büyük oranda arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Iran-Iraq War is the struggle between the two neighboring countries between 1980-1988. This corrosive struggle, which lasted for eight years, affected the regional balances significantly. Turkey has been affected more than this fight because Turkey has a common border with these countries. The aim of this study is to analyze the Turkish foreign policy of Turgut Özal period towards the Iran-Iraq War within the framework of the realist theory. This study consists of three main sections. In the first part, a theoretical and conceptual analysis of realism has been made. The second part is about features of foreign policy of before the Ozal era and also the time of the Ozal government. Last part of the study is about policies followed during the Iran-Iraq War on the basis of the Özal period in the realist foreign policy line. At the conclusion of this study, it is realized that Turkey determined its foreign policy according to national interests. Meanwhile security was the main issue for Turkey because of border on two warring countries. Turkey tried to finish the war via Islamic Peace Committee and bilateral negotiations. Although the war had some negative effects for Turkey still economic and commercial relations were maintained thanks to active neutrality policy. Trade volume increased remarkably as compared with the past periods.