Öğretmenlerin mobbing yaşamaları ile örgütsel sessizlik ve örgütsel sinizm yaşama düzeyleri arasındaki ilişki ve bazı değişkenlere göre incelenmesi
The relationship between teachers' mobbing levels and organizational silence and organizational cynicism and examination according to some variables
- Tez No: 652815
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ CEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin mobbing yaşama düzeyleri ile örgütsel sinizm ve örgütsel sessizlik yaşama düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamak ve bazı değişkenlere göre incelenmektir. Araştırmanın evrenini Ankara'nın merkez ilçelerinde bulunan kamu ilköğretim kurumlarında görev yapan 33.286 öğretmen meydana getirmektedir. Evrene ilişkin örneklem çok aşamalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Birinci aşamada tabakalı örnekleme yöntemi; ikinci aşamasında basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklem için belirlenen bölgede bulunan 40 okuldaki 403 öğretmene ulaşılmıştır. İlişkisel tarama modelinde olan bu araştırmanın örneklemini, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Ankara'nın merkez ilçelerinde özel olmayan ilköğretim kurumlarında görev yapan 403 ilköğretim öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak, Negatif Davranışlar Ölçeği, Örgütsel Sessizlik Ölçeği ve Örgütsel Sinizm Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 23.0 ve LISREL 8.80 istatistik paket programları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, öğretmenler alay ve sataşma gibi olumsuz davranışlara kıyasla, başarıyı etkileyecek bilginin saklanması şeklindeki olumsuz davranışlara daha çok maruz kalmaktadırlar. Buna ek olarak, öğretmenler 'hiç' düzeyinde mobbinge maruz kalmaktadırlar. Öğretmenler en fazla yönetsel; en az örgüt kültürü ile ilgili olarak sessizlik davranışı sergilemektedirler. Öğretmenlerin örgütsel sessizlik davranışları 'az' düzeyde gerçekleşmektedir. Öğretmenler en fazla davranışsal; en az duyuşsal sinizm davranışını sergilemektedirler. Öğretmenlerin örgütsel sinizm davranışları 'az' düzeyde gerçekleşmektedir. Öğretmenlerin mobbing yaşama düzeyleri arttıkça, örgütsel sessizlik ve sinizm yaşama düzeyleri de artmaktadır. Ayrıca öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyleri arttıkça, örgütsel sinizm düzeyleri de artmaktadır. Öğretmenlerin mobbing yaşama düzeyleri, örgütsel sessizlik yaşama düzeyleri ve örgütsel sinizm yaşama düzeyleri cinsiyete yaşa, kıdeme ve medeni duruma göre farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between teachers' mobbing levels and organizational cynicism and organizational silence levels and to examine them according to some variables. The universe of the research consists of 33,286 teachers working in non-private primary schools in the central districts of Ankara. The sample of the universe was determined by the multi-stage sampling method. In the first stage, stratified sampling method; in the second stage, simple random sampling method was used. 403 teachers from 40 schools in the region determined for the sample were reached. The sample of this research, which is in the relational screening model, consists of 403 primary school teachers working in non-private primary schools in the central districts of Ankara in the 2018-2019 academic year. In the research, Negative Behaviors Scale, Organizational Silence Scale and Organizational Cynicism Scale were used as data collection tools. SPSS 23.0 and LISREL 8.80 statistical package programs were used for data analysis. According to the results obtained from the research, teachers are exposed to negative behaviors such as storing information that will affect success compared to negative behaviors such as ridicule and taunting. In addition, teachers are exposed to 'no' level of mobbing. Teachers are the most managerial; they exhibit at least silence in relation to organizational culture. In addition, the organizational silence behaviors of the teachers take place at a 'low' level. As the level of mobbing teachers increase, the levels of organizational silence and cynicism increase. In addition, as the levels of organizational silence of teachers increase, the levels of organizational cynicism increase. Teachers' mobbing levels, organizational silence levels and organizational cynicism levels do not differ by gender. Teachers' level of organizational silence and organizational cynicism do not differ according to age, seniority and marital status.