Hırsızlık suçu
Crime of theft
- Tez No: 652852
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Hırsızlık suçu, 5237 sayılı TCK'nın 141 ve devamındaki maddelerinde düzenlenmiştir. Çalışmanın birinci kısmında hırsızlık suçu ile ilgili genel bilgiler, temel kavramlar ve hırsızlık suçunun tarihsel alt yapısı anlatılmış. İkinci kısımda suçun unsurları incelenmiş. Üçüncü kısımda ise suçun nitelikli halleri incelenmiş ve benzer suçlar ile mukayese yapılmıştır. Bu çalışma ile, hırsızlık suçunun yürürlükteki hukuk sistemi içerisindeki yeri ve bu sistemin bütünü ile olan ilişkisi bütün ile en az sürtüşecek şekilde yorumlamaya çalışıldı. Sistem değiştikçe çalışmada varılan çıkarılmalar, sistemin doğası gereği geçersiz olmaya başlayacaktır. Fakat, yürürlükteki hukuk sisteminin, doktrindeki düşüncelerin ve yargı kararlarının bir bütün halinde değerlendirilerek, hangi çıkarımlara ne şekilde varıldığının ve sistem ile en az sürtüşecek şekilde nasıl yorumlandığının yöntemsel olarak incelenmesi ve anlaşılması, okuyucu açısından daha kalıcı ve yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Crime of theft is established under the 141. and following articles of Turkish Penal Code no. 5237. In the first part of this study general information about crime of theft, fundamental notions and historical background of crime of theft is explained. In the second part, elements of crime are examined. At the third part, specific types of crime of theft are examined and a comparison is made between crime of theft and similar crimes. With this study, the crime of thefts relation to the current legal system was tried to be interpreted in a way that it had minimum friction with it. As the system changes, conclusions reached in this study will start to become obsolete due to the nature of the system itself. But, the methodological examination and understanding of how these conclusions were reached in a way that has minimum friction with the current legal system, by evaluating the current legal system with the ideas prevalent in the legal doctrine and court verdicts, will be more permanent and helpful for the reader.