Sosyal bilgiler öğretiminde oryantiring uygulamalarının ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve harita okuryazarlık düzeylerine etkisi
The effect of the application of orienteering practices in primary education 6th grade social studies education on students' academic achievement and map literacy levels
- Tez No: 652851
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal bilgiler öğretiminde kullanılan oryantiring uygulamalarının öğrencilerin akademik başarı ve harita okuryazarlık düzeylerine etkisini belirlemektir. Araştırmada yöntem olarak yarı-deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, Erzurum ili Pasinler ilçesinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 6. sınıftaki 53 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada bir deney grubu (n= 26) bir de kontrol grubu (n= 27) yer almaktadır. Deney grubunda, İnsanlar, Yerler ve Çevreler öğrenme alanında yer alan konuların öğretimde oryantiring uygulamaları kullanılırken kontrol grubunda ise öğretim süreci, mevcut programa dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 'Akademik Başarı Testi (ABT)' ile 'Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu' ve Sönmez (2010) tarafından geliştirilmiş olan 'Harita Okuryazarlık Ölçeği (HOÖ)' kullanılmıştır. ABT ve HOÖ deney grubu ve kontrol grubuna ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubuna uygulanan ön test ve son test puanlarının analizleri, SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Deney grubunda yer alan öğrencilerin oryantiring uygulamaları ile ilgili görüşleri, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile alınmıştır. Görüşme formundan elde edilen bilgiler, içerik analizi yöntemi ile yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda deney grubu ve kontrol grubunun akademik başarı ve harita okuryazarlık düzeyleri açısından ön testte istatiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı, son testte ise deney grubu lehine anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Deney grubu ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşme sonucunda, öğrencilerin tamamının oryantiring uygulamaları ile ilgili olumlu düşünceler geliştirdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of orienteering-based activity practices on students' academic achievement and map literacy levels in social studies teaching. In the research, the quasi-experimental method was used. The sample group of the study consists of 53 students in the 6th grade studying in a secondary school in Pasinler district of Erzurum province. There is an experimental group (n= 26) and a control group (n= 27) in the study. While people, environment and places in the experimental group were tried to acquire through orienteering practices.“Academic Achievement Test (AAT)”and“Semi-Structured Interview Form”developed by the researcher and“Map Literacy Scale (MLS)”developed by Sönmez (2010) were used as data collection tools in the research. ABT and were applied to the experimental group and the control group as pre-test and post-test. The analyzes of the pre-test and posttest scores applied to the experimental and control groups were analyzed with the SPSS 22.0 package program. The opinions of the students in the experimental group about the orienteering practices were taken with a semi-structured interview form. The information obtained from the interview form was interpreted with the content analysis method. As a result of the research, it was determined that there was no statistically significant difference in the pre-test in terms of academic achievement and map literacy levels of the experimental group and the control group, and a significant difference in favor of the experimental group in the post-test. As a result of the semi-structured interview with the experimental group, they stated that all of the students developed positive thoughts about orienteering practices and made the lesson more effective and permanent.