Tek düzen muhasebe sistemi değerleme ile uluslararası muhasebe sistemi değerleme arasında farklar ve geleceğe bakış
Differences between uniform accounting system valuation and international accounting system valuation and future outlook
- Tez No: 652913
- Danışmanlar: DR. FATİH KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, Vergi Kanunlarındaki değerleme ölçüleri esas alan tek düzen muhasebe sistemindeki değerleme ile uluslararası muhasebe standartlarındaki değerleme arasındaki farkları ortaya koymak ve geleceğe yönelik bir perspektif sunmak amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde çalışma dört bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölümde, tek düzen muhasebe sisteminde değerleme kavramı vergi mevzuatı çerçevesinde kavramı ele alınmıştır. Muhasebenin kavramsal çerçevesine yer verildikten sonra tek düzen hesap planı hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde uluslararası muhasebe standartlarındaki değerleme ölçüleri ve değerleme işlemleri ele alınmıştır. Uluslararası muhasebe standartları ve standartlara yön veren kurum ve kuruluşlar, Türkiye'de uyum çalışmaları gibi konular burada açıklanmıştır. Üçüncü bölümde vergi mevzuatındaki değerleme hükümlerini esas alan tek düzen muhasebe sistemi değerlemesi ve uluslararası muhasebe sistemi değerleme arasındaki farklara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, söz konusu karşılaştırma için yeniden değerleme uygulamalarına yönelik örneklere yer verilerek, yeniden değerlemenin önemi açıklanmış ve çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the differences between uniform accounting system valuation and international accounting system valuation and to present a perspective for the future. Within the framework of this purpose, the study was completed in four sections. In the first part, the concept of uniform accounting system valuation is discussed. After the conceptual framework of accounting is included, detailed information about the uniform chart of accounts plan is presented. In the second part, the international accounting system is discussed. Topics such as institutions and organizations directing international accounting standards and standards, merging studies in Turkey are explained here. The third section describes the differences between uniform accounting system valuation and international accounting system valuation. The fourth section describes the importance of revaluation and completes the study, with examples of revaluation practices for that comparison.