Türk vergi mevzuatına göre varlıkların değerlemesi ve uluslararası muhasebe standartları ile karşılaştırılması
Valuation of assets according to the Turkish tax procedures law and its comparison with the international accounting standards
  1. Tez No: 273755
  2. Yazar: SATİYE KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ATAMAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Muhasebe ile işletmelerin finansal durumunun gerçeği yansıtması amaçlanmakta, bu amaç içinde, muhasebenin ürettiği bilgilerin anlaşılır, güvenilir, karşılaştırılabilir ve tarafsız olması gerekmektedir. Bu çalışmada da, doğru ve gerçek bilgilerin sunulmasındaki en önemli araçlardan biri olan değerleme konusu, işletmenin varlıkları ile sınırlı olarak, Vergi Usul Kanunu ve Türkiye/Uluslararası Muhasebe Standartlarında yapılan düzenlemeler doğrultusunda ele alınmıştır.Öncelikle muhasebe ve muhasebe standartları kavramı, muhasebe standartlarının tarihsel gelişimi ve uyumlaştırma çalışmaları, envanter ve değerleme kavramı ile Vergi Usul Kanunu ve Türkiye/Uluslararası Muhasebe Standartlarına göre değerleme ölçüleri açıklanmıştır. Vergi Usul Kanunu'na göre varlıkların değerlemesi Tek Düzen Hesap Planına göre hesap bazında incelenmiş, aynı şekilde Türkiye/Uluslararası Muhasebe Standartlarında ki düzenlemelere yer verilerek, iki düzenlemenin karşılaştırılması yapılmış ve farklılıkları açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, uygulama çalışması yapılmış, bir işletmenin varlıklarının değerlemesi Vergi Usul Kanunu ve Türkiye/Uluslararası Muhasebe Standartlarında ki düzenlemeler dikkate alınarak karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve hesap bazında farklılıklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of accounting is to reflect the real financial conditions of business enterprises and within this purpose, the information developed by accounting should be reliable, understandible, comparable and objective. In this study, the valuation limited with the assets of the enterprises, is one of the main tools of presenting the accurate and actual info, is approached in accordance to the regulations of the Tax Process Law and Turkey & International Acconting Standards(IAS) .In the below study, priorly, accounting and accounting standards concept, the historical development of accounting standards and harmonization studies, inventory & valuation concept according to the Tax Process Law and Turkey & International Acconting Standards (IAS) are explained. The valuation of assets are analysed at the account base in respect of Uniform Accounting Statement, at the same way, considering the regulations of Tax Law and Turkey & International Acconting Standards and the differences between the two regulations are tried to be commented. In the third chapter, the application study and the valuation of business assets considering the regulations of Tax Law and Turkey & International Accounting Standards are carried out as comparable and the differences based on account statement are placed.