Multiple peer-to-peer communication between PC's
Bilgisayarlar arası çoklu yüz-yüze iletişim
  1. Tez No: 65292
  2. Yazar: M.YÜCEL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA GÖKALP ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
III ÖZ Bu çatışmada bilgisayarlar arası çoklu yüz-yüze iletişim yapılmaya çalışılmıştır. Çalışma, donanım ve yazılım bölümleri olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Donanım olarak, bilgisayarlar arasındaki iletişimi ve trafiği kontrol etmek amacı ile bir kontrol merkezi tasarlanmıştır. Bilgisayarlar bu merkeze herhangi bir ağ arabirim kartı kullanmadan doğrudan sadece seri portları kullanılarak bağlanmaktadırlar. Yazılım olarak, tasarlanan sistemi yönetmek amacı ile bir kontrol merkezi programı yazılmıştır. Ayrıca bilgisayarların kontrol merkezine bağlanmasını ve de merkezle olan bağlantılarını kesmelerini sağlamak amacı ile iki ayrı program daha yazılmıştır. Tasarlanan sistem aracılığı ile bir çiftten çok bilgisayarlar birbirleri ile aynı anda iletişim kurabilmektedir. Bu olayda herhangi bir zaman paylaşımı söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, a multiple peer-to-peer communication system has been realized between PC's. Project has two parts as hardware and software realizations. In the hardware part, a control center has been designed and implemented to control the communication and traffic between PC's without using any network interface card. The serial ports have been used to connect the PC's to the control center. As software part, a control center program has been written to control the projected control center. Also two other programs have been written to connect to control center and disconnect from center. More than one pair of PC's may communicate at the same time by using the proposed system. There is no time sharing.