Sporcularda kişilik özelliklerinin karar verme stratejileri ve atılganlık düzeyi üzerine etkilerin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
İnvestigation of the effects of personality traits on decision making strategies and assertiveness level in athletes according to various variables
  1. Tez No: 652936
  2. Yazar: SERAP YÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARBAROS SERDAR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapılan bu çalışmada sporcuların kişilik özelliklerinin karar verme stratejileri ve atılganlık düzeyine etkilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Isparta ve Burdur ilinde bulunan B.E.S.Y.O ve Spor Bilimleri Bölümünde okuyan 18-25 yaş 163 kadın 299 erkek sporcu olmak üzere 462 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin kişilik özelliklerinin belirlenmesinde“10 maddeli kişilik ölçeği”, karar verme stratejilerinin belirlenmesinde ise“Karar Stratejileri Ölçeği”, atılganlık düzeylerinin belirlenmesinde ise“Rathus Atılganlık Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma verileri istatistiksel analizlerinde SPSS 22 (Sosyal Bilimler için İstatistik) paket programında betimsel istatistikler, güven testi, standart sapma, korelasyon analizleri ve parametrik veri işlemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda sporcuların kişilik özelliklerinin spor yapma yılı (kariyer süresi), anne ve babanın sporla ilgilenmesi, aile gelir durumu, baba eğitim durumu (dışa dönüklük ve duygusal dengelilik arasında) değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Buna karşılık sporcularda kişilik özelliklerinin anne ve babanın eğitim düzeyi değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Sporcuların karar verme stratejilerine ilişkin bulgular değerlendirildiği zaman cinsiyet ve yaş değişkenine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Araştırmaya katılan sporcularda atılganlık düzeyinin belirlenmesinde annelerinin sporla ilgilenme değişkenine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiş olup, kişilik özelliklerinin karar verme stratejileri düzeyine göre anlamlı ilişkiler bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, the athletes made their decision making strategies personality and assertiveness level according to several variables aimed to examine the effects of. Located in the province of Burdur and Isparta to the survey B. E. S. Y.O and Sports Science Section recited by 18-25 age 163 women 299 male athletes, including 462 people. Students participating in the survey of 'personality' 10 substance personality scale“, ”the decision making strategies Decision Strategies Scale“, ”in determining levels of assertiveness Rathus Aggression Scale". Working in the data statistical analysis SPSS 22 (statistics for Social Sciences) package program descriptive statistics, test of trust, standard deviation, correlation analysis and parametric data operations. As a result of the survey of athletes, sports personality of the year (career), mother and father to take care of the sport, family income status, father education (extroversion and emotional stability) according to the variable statistical significance significant differences have been identified. In contrast, the mother and father of personality in athletes education level does not show significant difference has been identified according to the variable. Findings relating to the decision-making strategy of athletes when evaluated according to gender and age variables showed statistically significant differences were found. The level of assertiveness in athletes who participated in the survey in the determination of their mother are not interested in sports, according to differ statistically significant variables is set, personality according to the level of decision making strategies have been identified where meaningful relationships.