Ergen sporcuların kişilik özellikleri ile psikolojik sağlamlık ve empati düzeylerinin incelenmesi
Investigation of personality traits and psychological resilience and empathy levels of adolescent athletes
- Tez No: 834337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ZEKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, 15-18 yaş arası bireysel ve takım sporlarıyla ilgilenen sporcuların kişilik özellikleri ile psikolojik sağlamlık ve empati düzeyleri arasında ilişkinin incelenmesidir. Bunun yanında araştırmada, demografik özellikler ile olan ilişkiye de bakılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Manisa ve İzmir illerinde yer alan kulüplerde spor yapan Okçuluk, Yüzme Tenis gibi bireysel spor alanlarından; Su Topu, Voleybol, Basketbol gibi takım spor alanlarından toplam 203 sporcu katılmıştır. Katılımcılara, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Doç. Dr. Arkun TATAR tarafından geliştirilen“Beş Faktör Kişilik Envanteri”, Üstün Dökmen tarafında geliştirilen“Empatik Eğilim Ölçeği”ve Gökmen Arslan tarafınan geliştirilen“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”uygulanmıştır. Katılımcılardan toplanan verilere uygun analize karar vermek adına çarpıklık (skewness) ile basıklık (kurtosis) değerleri kontrol edilmiş ve elde edilen skorların -2,…,+2 aralığında değiştiği bulunmuştur. Bu değerlerin ise normal dağılıma uygun olduğuna dair (George ve Mallery, 2019, ss. 114-115) kanıtlar literatürde mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between personality traits, psychological resilience and empathy levels of athletes who are interested in individual and team sports between the ages of 15-18. In addition, the relationship with demographic characteristics was also examined. Material and Methods: A total of 203 athletes from Manisa and Izmir clubs who participate in individual sports such as Archery, Swimming, Tennis and team sports such as Water Polo, Volleyball, Basketball participated in the study.“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Five Factor Personality Inventory”developed by Assoc. Prof. Dr. Arkun TATAR,“Empathic Tendency Scale”developed by Üstün Dökmen and“Child and Youth Psychological Resilience Scale”developed by Gökmen Arslan were applied to the participants. In order to decide on the appropriate analysis for the data collected from the participants, the skewness and kurtosis values were checked and it was found that the scores obtained varied in the range of -2,…,+2. There is evidence in the literature that these values are in accordance with the normal distribution (George and Mallery, 2019, pp. 114-115).