The role of the motivation system in forming the administrative creativity among employees: Case study Almadar Aljadid Company
Çalışanlar arasında yönetsel yaratıcılığın oluşturulmasında motivasyonun rolü: Almadar Aljadid şirket uygulaması
- Tez No: 652973
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, bireyin, grubun ve organizasyonun yönetimsel yaratıcılığını oluşturmak için araştırma yapılan şirkette kullanılan motivasyon aracını belirleyerek, araştırılan şirket çalışanları arasında idari yaratıcılığın unsurlarını oluşturmada motivasyonun oynadığı rolü öğrenmeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, tanımlayıcı analitik yaklaşıma dayanmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak anket uygulaması kullanılmıştır. Daha sonra toplanan tüm veriler SPSS yazılımı ile analiz edilmiştir. Araştırma, çalışandan genel müdüre, bölüm başkanlarına, bölümlere, birimlere ve departman yöneticilerine kadar farklı organizasyon düzeylerine göre Almadar Aljaded Company'nin yönetim kadrosu tarafından temsil edilen rastgele tabakalı rastgele örneğe dayalı olarak örneklemin seçimine dayanmaktadır. Araştırma bulgusu, para gibi maddi motivasyonun çalışan performansına yönelik motivasyonlardan biri olduğunu göstermektedir. Araştırma bulgusu, bu alanda çalışan ve çalışan öğrenciler ve araştırmacılara yeni bir referans oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucu, motivasyonun, tüm kuruluşların çalışanların mevcudiyeti için elverişli bir yaratıcı iklim oluşturmak için önemli bir unsur olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to know the role played by the motivation in forming the elements of administrative creativity among the employees of the company under study through identify the motivation used in the company under study to form the administrative creativity of individual, group, and organization. This study is based on the descriptive analytical approach. The questionnaire is a data collection method. Then, all the collected data have been analyzed by SPSS software. The research relied on the selection of the sample based on the random stratified random sample represented by the management staff of the Almadar Aljaded Company, according to their different organizational levels from employee to general manager, heads of departments, divisions, units and managers of departments. The study finding shows that the material motivation such as money is among of the motivation to employee performance. The research finding added a new reference to students and researchers who work and study this field. The study result shows the linkage of motivation to one of the important aspects that all organizations seek to create a favorable climate for the availability of employees, namely creativity.