Andız (Juniperus sp) kökü ekstraktının antimikrobiyalözelliğinin ve gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss)yara gelişimi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial properties of andiz(Juniperus sp) root extract and its effects on wounddevelopment in rainbow treats (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 652999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ÖNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Andız ağacından elde edilen özütünü balık sağlığı açısından değerlendirilmiştir. Ekstraktın bileşenleri GS-MS ile analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan Lactococcus garvieae ve Staphylococcus epidermidis etkenlerinin fenotipik, biyokimyasal ve moleküler identifikasyonları gerçekleştirilmiştir. Antibiyogram testindeekstrakt Florfenikol (F) ve Ampisilin (AM) antibiyotikleri ile mukayese edilmiştir. Ekstraktın kesik yaraları üzerindeki etkisinin belirlenmesi için 80g ağırlığında 6'şar adet gökkuşağı alabalığından oluşan ekstrakt (EG), antibiyoik (AG), kesik (KG) ve kontrol (CG) grupları oluşturulmuştur. Sağaltım sonrasında karaciğer ve kas dokularında yara iyileşmesinde rol alan MDA ve GST enzimlerinin aktiviteleri değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan izolatların API testi sonucunda L. garvieae'nin %86, S.epidermidis'in ise %90 oranında identifiye edilmiştir. İzolatlar, universal primerler ile gerçekleştirilen Real-Time PCR'da sigmoidal eğriler vermiştir. PCR amplikonlarının 16S rRNA sekansı sonunda %99 üzerinde moleküler identifikasyonlar gerçekleştirilmiştir. Ekstraktın, L. garvieae üzerinde Amfisilin ile aynı etkiye sahip olduğu, Florfenikol'e göre %4 daha etkili olduğu, S. epidermidis'e göre ise Amfisilin ve Florfenikol antibiyotiklerinden %83 daha etkili olduğu görülmüştür. Ekstraktın %1 konsantrasyonunun bakteri gelişimini inhibe ettiği gözlenmiştir. Ekstrakt grubunda yara bölgesinin 2. gün kapandığı gözlenmiştir. MDA ve GST aktivitelerinin ekstrakt grubunda diğer gruplara göre pozitif farklılıklarının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the extract obtained from Andız tree was evaluated in terms of fish health. Components of the extract were analyzed by GS-MS. The phenotypic, biochemical and molecular identifications of Lactococcus garvieae and Staphylococcus epidermidis agents used in the study were performed. In the antibiogram test, the extract was compared with Florfenicol (F) and Ampicillin (AM) antibiotics. In order to determine the effect of the extract on cut wounds, extract (EG), antibiotic (AG), cut (KG) and control (CG) groups consisting of 6 rainbow trout each weighing 80 g were formed. The activities of MDA and GST enzymes, which play a role in wound healing in liver and muscle tissues, were evaluated after the treatment. As a result of the API test of the isolates used in the study, 86% of L. garvieae and 90% of S. epidermidis were identified. Isolates gave sigmoidal curves in Real-Time PCR performed with universal primers. At the end of the 16S rRNA sequence of PCR amplicons, more than 99% molecular identifications were performed. It was observed that the extract had the same effect on L. garvieae as Ampicillin, 4% more effective than Florfenicol, Extract was 83% more effective than Ampicillin and Florfenicol antibiotics compared to S. epidermidis. It has been observed that a 1% concentration of the extract inhibits the growth of both isolates. In the extract group, it was observed that the wound area was closed on the 2nd day. It was determined that MDA and GST activities had positive differences in the extract group compared to the other groups.