İskenderun Körfezine giren organik kirlilik yüklerinin incelenmesi
- Tez No: 65301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
oz Bu çalışmanın amacı, deniz ve okyanusların en çok kirlenebilen sığ kesiminden oluşan İskenderun Körfezindeki kirliliğin boyutlarının, körfezde bu kirliliğin olumsuz etkilerinin oluşup oluşmayacağının ve denizin kendini yenileme kapasitesinin araştırılması olmuştur! Bu amaçla körfezde Ceyhan dehasıyla Akıncı burnu arasındaki deniz sularında organik kirlilik incelemesi yapılmıştır, önemli kirlilik kaynaklan olan ve sularını körfeze boşaltan dere ve kanalların özellikleri, ayrıca körfezi etkileyen tüm havzaların önce alanları ve buna istinaden de yüzeysel sularının taşıdığı organik yükler incelenmiştir. Elde edilen bulgular denizin asimilâsyon kapasitesi ile birlikte değerlendirilmiştir. Sonuçta önlem alınmadığı takdirde başta nutrient ve fenol bileşiklerinin 2010 yıllarında ötrofikasyon oluşturacağı tahmin edildiğinden, akarsuların taşıdığı evsel ve endüstriyel kirlilik yüklerinin körfeze girişinin engellenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate the amount of organic pollution, the bad impact of the pollution if any and the self purification (waste assimilation) capacity of iskenderun Bay which lays in the shallow region of a sea or ocean that can easily be deterriorated. For the sake of the target described above, organic based pollution studies are carried out in the sea between Ceyhan Delta and Akıncı Cape. The properties of the dirty rivers, canals and ditches which feeds the bay, on the otherhand first the area of the fields eflRçcting the bay and then the organic loads carried by the surface water are investigated. The results are interpreted together with the self purification capacity of the sea concerned. Finaly, since it is estimated that the nutrients, and phenolic compounds will yield eutrophication by 2010's, unless the necessarry measures are taken, the entry of the domestic and industrial pollution carried by the streams in to the bay should be hindered.