Ağ cihazlarının web tabanlı yönetimi için uygulama yazılımı geliştirme
Application software development for web based management of network devices
- Tez No: 653029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT CANAYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapısal olarak büyük bir ağda bulunan cihazların birçoğu gelişen teknolojiyle birlikte programlanabilir özeliğine sahip olmuştur. Cihazların yönetilebilmeleri ağın yapısını değiştirmemiz ve ağın sürekliliği sağlaması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu cihazların yönetimi için üretici firmaların birçoğu kendi komut setlerini geliştirmişlerdir. Her bir marka için ayrı komut setinin olması ağ alt yapısı kurulumu ve bakımını zorlaştırmaktadır. Kurumlar için bilgisayar ağlarının devamlığı çok önemlidir. Kısa süreli kesintilerde bile kurumlar büyük ekonomik kayıpların yanında kurumsal itibarları da zedelenebilmektedir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, ağ alt yapısında yeni başlayan elemanların eğitim süreçleri boyunca bu elemanların bütün ağa ulaşması ve ağ yönetimde bütün yetkilere sahip olması büyük sakınca oluşturmaktadır Bu çalışma farklı komut setlerine sahip cihazların tek bir uygulamada yönetilmesini sağlayan ve böylelikle kurumun mevcut durumda cihaz yönetiminde maruz kaldığı finansal yükümlüğünü ve nitelikli personel bulma zorluğunu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma ağın kullanım kolaylığı ve tasarımsal özeliklerinden dolayı personelin oryantasyon süresini kısaltıp eğitim gerektirmeyen bir durumu da sunmayı hedeflemektedir. Personellerin ağ cihazlarına, yöneticinin belirlediği yetkiler dahilinde erişip komutlar uygulaması sayesinde ağ cihazlarının daha güvenli bir şekilde yönetilebilmesini sağlamak da bu yazılım çalışmasının amaçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Structurally, many of the devices in a large network have had a programmable feature with the developing technology. The ability to manage devices is of great importance in terms of changing the structure of the network and ensuring the continuity of the network. Most of the manufacturers have developed their own instruction sets to manage these devices. Having separate instruction sets for each brand makes it difficult to set up and maintain network infrastructure. The continuity of computer networks is very important for institutions. Even in short-term interruptions, corporate reputation can be damaged as well as great economic losses. Considering this situation, it is a big drawback for newcomers in the network infrastructure to reach the whole network and have all the powers in network management during their training process. This study aims to manage devices with different command sets in a single application, thus eliminating the financial obligation of the institution in device management and the difficulty of finding qualified personnel. This study aims to shorten the orientation period of the staff due to the ease of use and design features of the network and to present a situation that does not require training. It is also among the purposes of this software work to ensure that the personnel can access the network devices within the authority determined by the administrator and that the network devices can be managed more securely thanks to the application of commands.