İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma performansı ile öğrenci ve sınıf değişkenlerinin ilişkisinin incelenmesi
Analysis of the relationship between primary school fourth-grade students' writing performance and student and class variables
  1. Tez No: 653028
  2. Yazar: BENGİSU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu araştırmada, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma performansının, öğrenci düzeyi değişkenler (yazma bilgisi, okuduğunu anlama, öz düzenlemeye dayalı yazma, yazma motivasyonu, yazma kaygısı) ve sınıf (öğretmen) düzeyi değişkenler (metin yazmayı öğretme bilgisi, metin yazmayı öğretme öz yeterlik inançları) ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın amacı, çalışma kapsamında incelenen öğrenci ve öğretmen özelliklerinin, öğrencilerin yazma becerileri üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırma kapsamında 2018-2019 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında veri toplama araçları geliştirilmiştir. 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında Zonguldak'ın Ereğli ve Alaplı ilçelerinde araştırma verileri toplanmıştır. Araştırmada, nicel araştırma türlerinden korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 734 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi ve 31 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Hikâye Metni ve Bilgilendirici Metin Değerlendirme Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı, Yazma Bilgisi Başarı Testi, Okuduğunu Anlama Testi, Öz Düzenlemeye Dayalı Yazma Ölçeği, Yazma Motivasyonu Ölçeği, Yazma Kaygısı Ölçeği ile sınıf öğretmenlerine yönelik Metin Yazmayı Öğretme Bilgisi Formu ve Metin Yazmayı Öğretme Öz Yeterlik İnançları Ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan veri toplama araçlarından elde edilen veriler üzerinde iki düzeyli Hiyerarşik Lineer Modelleme (HLM) analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, öğrencilerin metin yazma becerisi üzerinde öğrencilerin yazma bilgisinin, okuduğunu anlama düzeyinin ve öz düzenlemeye dayalı yazma becerisinin anlamlı etkisi olduğunu göstermiştir. Araştırmada kapsamında incelenen diğer değişkenlerin (yazma motivasyonu, yazma kaygısı, metin yazmayı öğretme bilgisi ve metin yazmayı öğretme öz yeterlik inançları) ise anlamlı yordayıcılar olmadığı belirlenmiştir. Bu araştırmada incelenen öğrenci düzeyi değişkenler, öğrencilerin metin yazma becerisini %24 oranında açıklamıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara dayalı olarak ulaşılan sonuçlar ve bu sonuçlardan hareketle öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between the writing performance of primary school fourth-grade students and student-level variables (writing knowledge, reading comprehension, self-regulated writing, writing motivation, writing anxiety) and class (teacher) level variables (knowledge of text writing instruction, self-efficacy beliefs of text writing instruction) has been analyzed. The purpose of the research is to reveal the effect of the characteristics of student and teacher, who are analyzed within the scope of the research, on students' writing skills. Data collection tools have been developed in the spring semester of 2018-2019 academic year within the scope of the research. Research data have been collected in Ereğli and Alaplı districts of Zonguldak in the fall semester of 2019-2020 academic year. Correlational research method which is one of the quantitive research types has been used in the research. The study group of the research consists of 734 fourth-grade students and 31 classroom teachers. As data collection tools in the research, Story Text and Informative Text Assessment Analytical Rubric, Writing Knowledge Test, Reading Comprehension Test, Self-Regulated Writing Scale, Writing Motivation Scale, Writing Anxiety Scale, and Text Writing Instruction Form for Classroom Teachers and Text Writing Instruction Self-Efficacy Beliefs Scale have been used. Two-level Hierarchical Linear Modeling analysis has been done on the data obtained from the collection tools. The findings of the research have shown that students' writing knowledge, reading comprehension level and self-regulated writing skills have a meaningful impact on the student's text writing skill. However, it has been determined that the other variables (writing motivation, writing anxiety, text writing instruction and self-efficacy beliefs of text writing instruction), which have been analyzed within the scope of the research, are not meaningful predictors. Student-level variables analyzed in this research have explained the text writing skill of students by 24%. Results have been obtained according to the findings within the scope of the research, and recommendations have been offered in compliance with these results.