Otomotiv sektöründe üretim bilgi sistemi uygulamaları ve elde edilen sonuçlar
- Tez No: 65304
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ OTOMOTİV SEKTÖRÜNE ÜRETİM BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARI VE ELDE EDİLEN SONUÇLAR HAKKI EGE ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Funda YILDIRIM Prof. Dr. Aleattin SABANCI Yrd. Doç. Dr. Rızvan EROL Sanayi toplumundan sonra çağımıza çeşitli tanımlar yapılmaktadır. Bunlardan en yaygın kabul göreni bilgi çağı tanımlamasıdır. Günümüzde tüm toplumların olduğu gibi işletmelerin de artık en önemli ihtiyaçlarından biri bilgidir.. Globalleşen rekabet ortamında işletmelerin, rekabet güçlerini koruyup varlıklarım sürdürebilmelerinin tek koşulu her tür sistemlerini dünya ölçülerinde oluşturabilmeleridir. Bu nedenle, işletmeler her türlü maliyetlerini dünyadaki diğer tüm rakipleri kadar ve hatta daha altında tutabilmelidirler. Bunu sağlamanın en önemli araçlarından biride gerekli bilgiye en kısa sürede, en doğru ve en anlaşılır biçimde ulaşmaktadır.Üretim bilgi sisteminin temel amacıda bunu sağlamaktır. Anahtar Kelimeler : Üretim Bilgi Sistemi, Otomotiv Sektörü, Bilgi, Sistem.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS PRODUCTION INFORMATION SYSTEM APPLICATIONS AND THE RESULTS IN AUTOMOTIVE INDUSTRY HAKKI EGE DEPARTMENT OF INDUSTRIAL ENGINEERING INSTITUTE OF APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Funda YILDIRIM Prof. Dr. Aleattin SABANCI Yrd. Doç. Dr. Rızvan EROL After leaving the industrial society behind, several definitions is made to today's society. Among these definitions, the most common one is the information. Like the societies, also for the companies of today' s world, the most improtant requirement is information. As a result of globalized world trade, companies should have to complete with the companies in the whole world. In order to survive in this hard competition, they have to decrease their costs to world standards, and even to lower level. In reaching this goal, one of the most important tool is the Production Information System. Production Information System will ensure the company to reach the right information at the right time and in an understandable way, which will result in cost decrease in almost every area. Key Words : PIS, Automotive Sector, Information, System.