Kalite iyileştirme çalışmalarında istatistiki proses kontrol tekniklerinin uygulamasına yönelik bir araştırma
- Tez No: 65303
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
80 ÖZET İstatistiksel yöntemler, uzun yıllar kalite kontrol ve kalite güvencesinde önemli bir rol oynamıştır. Buna rağmen, çoğu zaman yöneticiler diğer yöntemlere aşın bir önem verirken, istatistiksel yöntemlerin uygulanması konusunda gereken önemi vermemişlerdir. İstatistiksel yöntemler, ekonomik kalite kontrol için etkili işlem ve ürün kalitesinin yükseltilmesi kadar önemli bir ön gereksinim olarak kabul edilmekte ve ulusal ve uluslararası rekabet, çoğu şirkette İstatistiksel Yöntemlerin canlandırılması konusunda bir zorlama getirmiştir. İşte bu çalışmada, bölgemizde faaliyet gösteren işletmelerde İstatistiksel Yöntemler'in uygulamalarının araştırılması ve uygulamada karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla, uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışmada öncelikle, çalışmanın önemi, amacı, çalışmada izlenen yöntem ve çalışma planı bulunmaktadır. Yapılan bu çalışmam önemi, amacı, izlenen yöntem ve çalışma planı açıklandıktan sonra, konu ile ilgili daha önce yapılan çalışmalara yer verilmiştir. İstatistiksel tekniklerin, kalite kontrolünde uygulanmasında çok büyük katkıları olan Shewhart, Juran, Deming vb. bilim adamlarının yaptığı çalışmalar ele alınmıştır. Daha sonra çalışma sırasında kullanılan materyaller ile sunulan metodlara yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca araştırmanın başında geliştirilen hipotezler ve bu hipotezlerin testlerinde kullanılan istatistiksel testlerde belirtilmiştir. Çalışma sırasında kullanılan materyal ve metodların anlatılmasından soma, araştırmaya katılan işletmeler tarafından cevaplanan anket sorulan SPSS 6.0 for Windows bilgisayar programı kullanılarak değerlendirilmiş ve elde edilen bilgiler açıklanmıştır. Çalışmanın en uzun bölümünü oluşturan bu bölümde, araştırmanın başında geliştirilen hipotezlerin testleri ve test sonuçlan da yer almaktadır. Bu çalışmanın son bölümü olan sonuç bölümünde ise yapılan çalışma sonrasında elde edilen bulgular ve araştırmanın başında geliştirilen hipotezlerin test sonuçlan maddeler halinde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
81 SUMMARY Statistical methods have been playing an important role for a long time in quality control and insurance. Despite this fact, manager; while giving great importance on the application of other methods, did not impose the due emphasis in application of statistical methods. Statistical methods are believed to be as important prerequisite as efficient processing for economics, quality control and improvement of product quality. National and international competition brought the must for revival of statistical methods in many companies. In the urrent study, an applied research has been performed in order to investigate the applications of statistical methods and to identify the problems such methods encounter in business sector that operate in our region. The first part of this research contains purpose and importance of the research, following methods and a study plan. After this part, it includes the prevouis research about the same subject and also, it involves research of famous scientists; Shewhart, Juran, Deming etc. They have valuable research on using statistical technics on the quality control. Then using materials in the study were definedand informing methods were taken place. Moreover it gives information about tests and statistical methods using this research and determines hypothesis defined at the beginning of the research and statistical tests on the hypothesis test. Finally, questionnaire results ot the organizations questionnaire results of the organizations that attend this research evaluated by SPSS 6.0 for Windows computer programme and providing information is explained in a detailed way also. This most detailed part of the research includes evaluation of the hypothesis and statistical test technics. Evaluation of the research and out come of the hypothesis test that is developed at the beginning of the research determined a the conclusion part.