1980 sonrası dönemde Türkiye'de konsolide bütçe açıkları iç borçlanma ilişkisi
The relationship between consolidated budget deficits and domestic borrowing in Türkiye after 1980
  1. Tez No: 653087
  2. Yazar: İBRAHİM ATTİLA ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Günümüz toplumlarında devlet, halka hizmet sunmak için örgütlenmiş bir kurumdur. Demokrasilerin gelişimi ve oyların öneminin artması“açık bütçeli ekonomileri”ortaya çıkarmıştır. Vergi ödemeksizin hizmet bekleyen ve siyasi ikballerine hizmet sunmada gören siyasiler sayısının artması, bütçe açıklarını normal karşılayan bir yapıyı ortaya çıkarmıştır. Türkiye de dünyadaki bu gidişattan etkilenmiş, sayılı birkaç dönem dışında açık uygulamıştır. Devlet, açıklarının finansmanında en kolay kaynak olarak halkı görmüş,“sıkıştıkça”iç borç senetleri ihraç eder olmuştur. Borcu borçla ödeme politikası, zamanla konsolide bütçe açıklarını besleyen fâsid bir daireye dönüşmüştür. Açık- borç- faiz -enflasyon şeklinde devam eden bu kısır döngünün çözümü ancak siyasilerin yetkilerini, işin uzmanlarına devretmesi ile mümkündür. Ülkemizin şu anda yakalandığı bu krizden geçici ve kısa vadeli planlar ile çıkması mümkün görünmemektedir. Bir yandan yeni gelir kaynakları bulunurken diğer yandan tasarruf tedbirleri ile harcamaların kısılması, öte yandan sürekli açığın kaynağını oluşturan yapıların bütçe yükü bir şekilde kaldırılıp, açık bütçe politikasından bir an önce vazgeçilmelidir.
Özet (Çeviri)
In todays communitiest state is an organisation for presenting services for the people. Improvement of the democrasies and increasing significance of the votes have given the way for“open budget”economies. The increase in the number of both those who wait for services without paying taxes and politicans who bind their political destiny to presenting services has caused for a system in which budget deficits are viewed as normal. Affected by these developments, Turkey also has applied open budgets except a few term. The Government has seen the people as an easy financial source to finance its deficits and has supplied internal goverment bonds whenever it is in trouble. The policy of paying a debt with another debt has changed into a vicious circle which maintains consolidated budget deficits in the course of time. The solution for this vicious circle which continues as a chain of deficits-debt-interest-inflation is only possible by that the politicans transfer their competence in this field to the experts. It seems impossible that Turkey is saved from the current crisis into which she went with temporary and short-term schemes. On the one hand, new income sources should be found. and on the other the government expenditures should be decreased by taking saving measures. In addition, the reasons for the permanent budget deficits should be removed and the policy of open-budget should be given up as soon as possible.