Akademik çalışanlarda örgütsel adalet ve sanal kaytarma ilişkisi
Academic workers relationship between organizational justice and virtual cyberloafing
- Tez No: 653093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada; üniversitelerdeki akademik personellerin örgütsel adalet algılarının belirlenerek sanal kaytarma ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada veriler anket yöntemi uygulanarak toplanmıştır. Anketler tüm katılımcılar tarafından gönüllülük esasıyla ceaplanmıştır. 271 kişinin katılmış olduğu çalışmada kayıp veriler dolayısıyla 257 kişinin verileri analize tabi tutulmuştur. Veriler SPSS 20 istatistik paket programıyla analiz edilmiş; güvenilirlik ve normallik, regresyon ve anova analizleri yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Mersin ilinde faaliyet gösteren Çağ Üniversitesi ve Adana ilinde faaliyet gösteren Çukurova Üniversitesi'nde çalışan akademik personel oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Moorman Niehoff (1993) tarafından geliştirilmiş olan örgütsel adalet ölçeği, Blanchard ve Henle (2008) tarafından geliştirilen sanal kaytarma ölçekleri kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda katılımcıların adalet konusunda verdikleri ceaplara bakıldığında çalışmakta oldukları örgütlerde adaletli bir anlayışın olduğu, örgütsel adalet algısının arttıkça sanal kaytarma düzeyinin arttığı görülmektedir. Ayrıca akademik personelin örgütsel adalet algısının cinsiyete göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to determine the organizational justice perceptions of academic staff in universities and to examine their relationship with virtual loafing. In the study, the data were collected by applying the survey method. The questionnaires were answered on a voluntary basis by all participants. In the study in which 271 people participated, the data of 257 people were analyzed due to missing data. The data were analyzed with SPSS 20 statistical package program; reliability and normality, regression anda nova analyzes were done. The sample of the research consists of the academic staff in Çağ University operating in Mersin and Çukurova University operating in Adana. Organizational justice scale developed by Moorman Niehoff (1993) and virtual slacking scales developed by Blanchard and Henle (2008) were used as data collection tools. Considering the results of the analysis, when the responses of the participants regarding justice are analyzed, it is seen that there is a fair understanding in the organizations they work with, and the level of virtual slackening increases as the perception of the organizational juztice increases. In addition, it has beendetermined that the perception of organizational justice of academic staff does not differ by gender.