Ülkemizde değişen toplumsal koşullar sürecinde yaşlı konutlarının irdelenmesi (Adana Kenti içinde bir inceleme)
- Tez No: 65310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ AL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
öz Ülkemizde değişen toplum ve aile yapısı nedeniyle yaşlıların konut ile ilgili sorunları büyümektedir. Bu çalışmada ülkemizin bu sorunuyla ilgili olarak toplum yapısına uygun çözümlerin getirilmesi için yaşlılarımızın gereksinimleri ve özellikleri araştırılarak, onlar için tasarlanmış konutların nitelikleri belirlenmiştir. Bu amaçla ülkemizin ve gelişmiş ülkelerin yaşlılar için izlediği politika incelenmiş ve Adana kent ölçeğinde bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Due to the change in society and family structure in our country, problems about housing for elderly is getting bigger. Relating with this problem, this study consists of investigations about elderly needs and situation and also includes features about housing for them in order to provide solutions suiting with the society structure. Concerning this situation, housing policies for elderly, both in our country and developed countries are examined and questionaire study is done in the scope of the city of Adana.