Mimari tasarıma giriş için bir metod
A Method for introduction to architectural design
  1. Tez No: 65309
  2. Yazar: SİLVİA ÖZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
DC oz Mimari Tasarıma Giriş İçin Bir Metod. Çukurova Üniversitesi Mimarlık Bölümünde, 1994-95 ve 1995-96 akademik yıllarında uygulanmıştır. Bu metodun amacı, mimarlığın mekan tasarlama disiplini olduğu anlayışını öğrencilerde geliştirmektir. Tasarını, sezgisel ve yaratıcı bir süreç olarak algılanmıştır. Bu süreçte bir tasarım ana fikri gelişir. Birinci sınıf mimarlık öğrencilerinin gerçekleştirdikleri projeler, böyle bir sürecin sonucudur. Verilen projelerde ilk önce soyut kavramlar vurgulanmış, daha sonra bu soyut kavramlar göz önünde tutularak, kademeli olarak daha somut kavramlara girilmiştir. Soyut kavramlardan somut projelere kademeli geçişte edinilen yaklaşımlar, sağlıklı bir mimari kariyer için bir temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT A Method for Introduction to Architectural Design was applied during the 1994-1995 and 1995-1996 academic years at the Çukurova University Architecture Department. The goal of this method is to cultivate in the students an understanding of architecture as the discipline directly involved with the designing of spaces. Design is perceived as an intuitive creative process, and it is during this process that the main idea develops. The projects realized by first-year students are the result of this process. The projects assigned stressed abstract concepts at the beginning and gradually involved concrete issues, while keeping the abstract concepts in mind. The attitude obtained during the gradual transition from abstract to concrete becomes the base for a wholesome architectural career.