Örgüt kültürünün iş performansı üzerindeki etkisindeinovasyon ikliminin aracılık rolü: İlaç sektöründe biraraştırma
Intermediation role of innovation climate on the effect oforganizational culture on business performance: Aresearch in the pharmaceutical sector
- Tez No: 653106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma amacı örgüt kültürünün işletme performansı ve inovasyon iklimi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Ayrıca örgüt kültürünün iş performansı üzerindeki etkisinde inovasyon ikliminin aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın evreni ilaç sektöründe faaliyet gösteren işletme çalışanlarıdır. TUİK 2017 verilerine göre ilaç sektöründe çoğu İstanbul ve çevresinde olmak üzere 35.517 çalışan vardır. Araştırma verileri İstanbul ilinde AR-GE Merkezi olan ilaç firmalarında çalışan 356 kişiden toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre inovatif, bürokratik ve destekleyici kültür boyutlarının iş performansını yüksek düzeyde etkilediğini söylemek mümkündür. Ancak inovasyon ikliminin alt boyutlarından inovatif desteğinin iş performansını negatif yönde etkilediği, ancak inovasyon ikliminin bir diğer boyutu olan kaynak desteğinin iş performansını etkilemediği görülmektedir. Araştırmaya aracı değişkenler açısından bakıldığında sadece bürokratik kültür ile iş performansı arasında hem inovasyon desteğinin hem de kaynak desteğinin kısmi aracılık etkisi olduğu görülmektedir. Elde edilen bulgular ışığında araştırmacılar ve ilaç sektörü için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effect of organizational culture on business performance and innovation climate. In addition, the mediation role of the innovation climate in the impact of organizational culture on business performance was examined. The population of the research is business employees operating in the pharmaceutical industry. According to TUIK 2017 data, there are 35,517 employees in the pharmaceutical sector, mostly in Istanbul and its surroundings. The research data were collected from 356 people working in pharmaceutical companies which have R&D Center in Istanbul. According to the results of the research, it is possible to say that innovative, bureaucratic and supportive culture dimensions affect job performance at a high level. However, it is seen that innovative support, which is one of the subdimensions of innovation climate, negatively affects business performance, but resource support, another dimension of innovation climate, does not affect business performance. When the study is analyzed in terms of mediator variables, it is seen that both innovation support and resource support have a partial mediating effect between bureaucratic culture and business performance. In the light of the findings, suggestions were made for researchers and the pharmaceutical industry.