Dinamik yetenekler ve inovasyon kültürünün sürdürülebilir performansa etkisinde dijital dönüşümün aracılık rolü
The mediating role of digital transformation in the effect of dynamic capabilities and innovation culture on sustainable performance
  1. Tez No: 877454
  2. Yazar: MUSTAFA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı dinamik yetenekler ve inovasyon kültürünün sürdürülebilir performansa etkisinde dijital dönüşümün aracılık rolünü araştırmaktır. Bu kapsamda oluşturulan hipotezler, SmartPLS aracılığıyla yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak, TurkishTime dergisinin 2021 yılında yayınladığı“en çok Ar-Ge harcaması yapan 500 firma”listesindeki 179 firma üzerinde test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre firmaların dinamik yetenekleri ve dijital dönüşümü sürdürülebilir performansı pozitif yönde etkilerken, inovasyon kültürünün sürdürülebilir performans üzerinde doğrudan bir etkisi bulunamamıştır. Bununla birlikte firmaların dinamik yetenekleri ve inovasyon kültürleri, dijital dönüşümü pozitif yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Son olarak firmaların dinamik yeteneklerinin ve inovasyon kültürünün sürdürülebilir performansa etkisinde dijital dönüşümün aracılık rolü olduğu bulunmuştur. Dinamik yetenekler ve inovasyon kültürü yaklaşımlarıyla açıklanan araştırma modeli, sürdürülebilir performansın artırılmasında Ar-Ge harcamalarıyla öne çıkan firmaların sahip olduğu yeteneklerin dinamikliğine, örgüt kültürünün inovasyonu desteklemesi gerektiğine ve dijital dönüşümün bu ilişkilerdeki rolüne odaklanmaktadır. Önerilen modelin çeşitli araştırma boşluklarını doldurarak mevcut bilgiye katkı sağladığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the mediating role of digital transformation in the effect of dynamic capabilities and innovation culture on sustainable performance. In this context, the hypotheses are constructed using structural equation modelling through SmartPLS and are tested on 179 firms in the '500 firms with the highest R&D expenditure' list published by TurkishTime magazine in 2021. The results indicate that, while firms' dynamic capabilities and digital transformation positively affect sustainable performance, innovation culture has no direct effect on sustainable performance. Yet, dynamic capabilities and innovation culture of firms positively affect digital transformation. Lastly, it is found that digital transformation has a mediating role in the effect of firms' dynamic capabilities and innovation culture on sustainable performance. The research model explained by dynamic capabilities and innovation culture approaches, focuses on the dynamic capabilities of firms, standing out with their R&D expenditures, in increasing sustainable performance, the need for organisational culture to support innovation and the role of digital transformation among their interactions. It is evaluated that the proposed model contributes to the existing knowledge by filling various research gaps.