Örgüt kültürü ve hizmet inovasyon performansı arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin aracılık rolü: Turizm sektöründe bir araştırma
The mediation role of of perceived organizational support in the relationship between the organizational culture and service innovation performance: A research in the tourism sector
  1. Tez No: 741069
  2. Yazar: DİLEK EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÖLÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
Değişimlerin son derece hızlı yaşandığı küresel rekabet ortamında varlığını ve başarısını sürdürmek, rekabette öncü olmak isteyen işletmelerin, gerek örgüt yaşamında etkili olan kavramları gerekse bu kavramların birbirleri olan ilişkilerini, birbirlerine etkilerini iyi incelemeleri ve bilmeleri gerekmektedir. Değişim döngüsünün kesintisiz olarak sürmesi ve bu süreçte dünyanın gelişip ilerlemesini temsil eden kavramlardan biri inovasyondur. İnovasyonu iş dünyası gündeminin ana maddelerinden biri haline getiren, yaşanan teknolojik gelişmelerdir. Bu yönüyle, sundukları hizmetlerde gerçekleştirilen inovasyon çalışmaları, otel işletmeleri açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu çalışma, farklı bakış açılarıyla açıklanmaya çalışılan hizmet inovasyon performansını destekleyen örgüt kültürünün belirleyicileri ile ilgili katkıda bulunmaya ve hizmet inovasyonunu destekleyen örgüt kültürü ile hizmet inovasyon performansı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu doğrultuda, tez çalışmasında turizm sektöründe, konaklama işletmelerinde çalışanların örgüt kültürü, algıladıkları örgütsel destek ve hizmet inovasyon performansları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca demografik değişkenlerin kavramlar üzerinde etkisi ve bir farklılık olup olmadığı, kavramların ve demografik değişkenlerin bu ilişkilerdeki etkileşimleri de incelenmiştir. Araştırmanın evreni, Ege Bölgesinde yer alan illerde (İzmir, Muğla, Aydın, Kütahya, Manisa, Denizli, Uşak, Afyonkarahisar) faaliyetlerini sürdüren Turizm İşletme Belgeli, 4 ve 5 yıldızlı otellerde çalışan işgörenlerden oluşmaktadır. Amaca bağlı olarak oluşturulan model, Yapısal Eşitlik Modeli ile test edilmiş, aracılık analizi Baron ve Kenny'nin (1986) modeliyle yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; örgüt kültürü, algılanan örgütsel desteği ve hizmet inovasyon performansını pozitif ve anlamlı olarak etkilemektedir. Araştırmanın diğer bir sonucuna göre, algılanan örgütsel destek hizmet inovasyon performansını pozitif ve anlamlı olarak etkilemektedir. Algılanan örgütsel desteğin aracılık rolüne ilişkin yapılan analiz sonuçları, örgüt kültürünün hizmet inovasyon performansına etkisinde algılanan örgütsel desteğin kısmi aracılık rolü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The businesses that strive to maintain their existence and success in the global competition environment of accelerating change, and to pioneer in the competition must analyse and know both the concepts that become effective in the organizational life and the relations, effects of these concepts to one another in detail. Innovation is one of the concepts that represents the uninterrupted continuation of cycle of change and the development and advancement of the world in the process. What makes innovation one of the primary items in the agenda of the business world is the ongoing technological advances. In this regard, innovation studies carried out in the services they provide is crucial in terms of hotel businesses. This study contributes to the determinants of organizational culture that supports service innovation performance tried to be explained by different viewpoints and tries to present the relation between organizational culture that supports the service innovation and the service innovation performance. Accordingly, within this thesis study, it is aimed to analyse whether there is meaningful relation amongst organizational culture of the employees working in the accommodation enterprises in the tourism sector, organizational support they perceived and their service innovation performance. Besides, the effect of demographic variables upon the concepts and whether there is a distinction and the interactions of demographic variables in these relations were analysed as well. The population of the research consists of the employees working in the four and five-star hotels operating with tourism business certificate in the cities located in the Aegean Region (İzmir, Muğla, Aydın, Kütahya, Manisa, Denizli, Uşak, Afyonkarahisar). The model was created in line with the purpose of the research and tested using Structural Equation Model. Mediation analysis was conducted using the Model of Baron and Kenny (1986). According to the results obtained within the scope of the study, organizational culture positively and meaningfully affects perceived organizational support and service innovation performance. In addition, it has been determined that perceived organizational support positively and meaningfully affects service innovation performance. The results of analysis related to the mediation role of perceived organizational support indicate that perceived organizational support has a partial mediating role in the effect of organizational culture on the service innovation performance.