The noticing skills of novice mathematics teachers who have different teacher perspectives
Farklı öğretmen bakış açılarına sahip deneyimsiz öğretmenlerin fark etme becerileri
- Tez No: 653136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN KARAGÖZ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı, deneyimsiz öğretmenlerin bakış açılarını ve fark etme becerilerini araştırmak ve aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma sorusu,“Farklı öğretmen bakış açılarına sahip deneyimsiz öğretmenlerin fark etme becerileri nelerdir?”olan çalışma, çoklu-vaka yöntemi ile yapılan nitel bir araştırmadır. 2016 yılında öğretim yöntemlerine özgü bir ders alan yirmi altı öğretmen adayı arasından iki katılımcı seçilmiştir. Katılımcıların, hem 2016 yılında öğretmen adayı iken hem de 2018 yılında deneyimsiz öğretmen iken yaptıkları iki sınıf için öğretimleri, bu öğretim öncesi ve sonrası görüşmeleri öğretmen perspektifi özelliklerinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, katılımcıların öğretim öncesi ve sonrası mülakatları, Fark Etmeyi Öğrenme çerçevesi de yer alan kodlar ile analiz edilmiştir. Veri analizi sonuçları, bu iki katılımcıdan birinin hem 2016 yılında öğretmen adayı iken hem de 2018 yılında deneyimsiz öğretmen iken ilerlemeci bakış açısı özelliklerine sahip olduğunu, diğerinin ise her iki yılda algı tabanlı bakış açısına sahip olduğunu bulgulamıştır. Ayrıca, sonuçlar, ilerlemeci bakış açısına sahip katılımcının Fark Etmeyi Öğrenme çerçevesinin dördüncü seviyesinde fark etme becerisine sahip olduğunu, algı tabanlı bakış açısına sahip olan katılımcının ise ikinci seviyede fark etme becerisine sahip olduğunu; ek olarak ilerlemeci bakış açısına sahip katılımcının algı tabanlı bakış açısına sahip katılımcıya göre öğretimler sırasında daha fazla noktayı fark ettiğini bulgulamıştır. 2016 yılı ve 2018 yılı verilerindeki tüm bu tutarlılıklar ise, öğretmen perspektifi ile öğretmen fark etme becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, her iki katılımcının da ders planlama sürecinde öğretimlerinin önemli yönlerini fark ettiğini ve farklı sebepler ile açıkladığını bulgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate novice teachers' perspectives and noticing skills simultaneously in order to determine the relation between them. To examine the research question“What are the noticing skills of novice teachers who hold different teacher perspectives?”, a multi-case qualitative research study was conducted. Two participants were selected from twenty-six pre-service teachers who had taken a professional development methods course in 2016. For the analysis, these two participants' two- real classroom-teachings both as a pre-service teacher in 2016 and as a novice teacher in 2018, the pre-interviews prior to and the post-interviews upon completion of the teachings were analysed by using the characteristics of teacher perspectives. In addition, the pre-interviews and post-interviews were further analysed for determining the teacher noticing by using the codes of learning to notice frameworks. Results of the analysis showed that one of the participants had the characteristics of Progressive Incorporation Perspective (PIP) and the other had the characteristics of Perception Based Perspective (PBP) both as pre-service teachers and novice teachers. Similarly, results showed that the participant with PIP perspective were at the extended level of teacher noticing and noticed more events and explained the events in more detail, in addition, results from the pre-interviews showed that both participants noticed and explained significant aspects of their teaching in the lesson planning process albeit having different reasons. The consistency between the results from the data in 2016 in which the participants were pre-service teachers and in 2018 in which the participants were novice teachers further has suggested that there is a correspondence between teacher perspectives and teacher noticing skills.