Farklı seviyelerde anason tohumu içeren rasyonların damızlık japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix japonica) peformansı, yumurta kalitesi, kemik mineralizasyonu ve üreme parametrelerine etkisi
Effect of the diets with different levels of anise seed on the performance, egg quality, bone mineralization and reproductive parameters of breeding japanese quails (Coturnix coturnix japonica)
- Tez No: 653137
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BAHTİYARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, farklı seviyelerde anason tohumu içeren rasyonların damızlık Japon bıldırcınlarının performans, yumurta iç ve dış kalite özellikleri, kemik makro ve mikro mineral muhtevası, bazı serum parametreleri ve üreme özelliklerine etkisini tespit etmek için yapılmıştır. Çalışma, 28'er günlük 3 periyot şeklinde yürütülmüştür. Çalışmada 7 haftalık yaşta 180 adet bıldırcın (dişi:erkek oranı, 2:1) kullanılmış ve 0.0 (bazal rasyon), 4.5, 9.0, 13.5, 18.0, 22.5 g/kg seviyelerinde anason tohumu içeren 6 rasyon (6 muamele) tesadüf parselleri deneme planında ve 5 tekerrürlü olarak denenmiştir. Her bir tekerrürde 4 dişi ve 2 erkek bıldırcın kullanılmıştır. Rasyonlar (ince öğütülmüş formda) ve su adlibitum olarak verilmiş ve günde 16 saat aydınlatma yapılmıştır. Bütün deneme rasyonları Leclerq ve ark. (1987) tarafından damızlık bıldırcınlar için tavsiye edilen seviyelerde veya bir miktar daha fazla besin maddesi içerecek şekilde hazırlanmıştır. Çalışmada, bazal rasyona anason tohumu ilavesi, deneme sonu ağırlık, canlı ağırlık değişimi, serum parametrelerini (glikoz, toplam protein, albümin, globulin, kolesterol, kreatinin, AST, ALT, Ca ve P), kemik kül, makro ve mikro mineral içeriği (demir, manganez ve kükürt içeriği hariç) ve çalışmanın farklı periyotlarında ve tüm çalışma dönemi ortalama yumurta verimi, yem tüketimi, yumurta ağırlığı, yumurta kütlesi, yemden yararlanma oranı (yem, g / yumurta kütlesi, g), yumurta kabuk kalite özellikleri (ortalama kusurlu yumurta oranı, şekil indeksi, yüzey alanı, özgül ağırlık, kabuk kırılma mukavemeti, kabuk kalınlığı, kabuk oranı% ve kabuk indeksini) ve yumurta iç kalite özellikleri (albümin ve sarı indeksi, Haugh birimi ve sarı rengi) ve üreme performansını (civciv çıkış ağırlığı, döllü yumurta oranı, kuluçkaya konan ve döllü yumurtalardan çıkış oranı (%), erken, orta, geç dönem ve tepsi embriyo ölümlerini) önemli ölçüde etkilememiştir. Bununla beraber, 9 g / kg anason ile beslenen bıldırcınların yaşama gücü, bazal rasyon alanlara göre önemli ölçüde düşüktü ve üçüncü dönemde 13,5 g / kg anason ile beslenen bıldırcınların yumurta kabuğu kırılma direnci ve birim alan başına kabuk direnci değerleri kontrol grubuna göre önemli derecede yüksekti. Bahsedilen bu parametreler açısından rasyon anason seviyeleri arasında önemli farklılıklar vardı (P˂0.05). Ayrıca anason içeren rasyonlarla beslenen bıldırcınların kemik Fe ve Mn muhtevası, kontrol grubuna nispetle önemli derecede düşük iken, 18.5 ve 22.5 g/kg anason içeren rasyonla beslenen bıldırcınların kemik S muhtevası diğer bütün gruplardan önemli derecede yüksek bulunmuştur (P˂0.05). Bu sonuçlar, damızlık bıldırcınlarda optimum performans, yumurta kabuğu kalitesi ve özellikle kemik mineralizasyonu için daha çok ve uzun süreli çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of diets containing different levels of anise seed on the performance, egg internal and external quality characteristics, macro and micro mineral content of bone, some serum parameters and reproductive characteristics of breeding Japanese quails. The study was carried out in 3 periods of 28 days. In the study, a total of 180 quails at 7 weeks of age (female: male ratio, 2: 1) were used and 6 rations (6 treatments) which were supplemented with anise seed at levels of 0.0 (basal ration), 4.5, 9.0, 13.5, 18.0, 22.5 g / kg were tested with 5 replicates consisting of 4 female and 2 male quails each in a completely randomized design. The rations in mash form and water were offered adlibitum and 16 hours of lighting per day was performed. Experimental rations were formulated to meet or slightly exceed the nutrients requirements of breeding Japanese quail recommended by Leclercq et al. (1987).