Ergenlerde çocuklukta onaylamayan çevre ile bozulmuş yeme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi: Duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolü
Investigation of the relationship between invalidating childhood environment and disordered eating attitude: Mediator role of emotion regulation strategies
  1. Tez No: 653135
  2. Yazar: SEZİN ADAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada ergenlerde çocuklukta onaylamayan çevre, bozulmuş yeme tutumu ve duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çocuklukta onaylamayan çevre ile bozulmuş yeme tutumu arasındaki ilişkide duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolü değerlendirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 14-18 yaş aralığında bulunan klinik olmayan 317 gönüllü katılımcı oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ), Çocuklukta Onaylamayan Çevre Ölçeği (ÇOÇÖ) ve Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği (EİDDÖ) kullanılmıştır. Duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolünün değerlendirilmesi amacıyla Basit Aracı Değişken Analizi yürütülmüştür. Çalışmanın korelasyon analizi sonuçlarına göre, bozulmuş yeme tutumlarının çocuklukta onaylamayan çevre ve duygu düzenleme stratejileri ile pozitif yönde anlamlı ilişkide olduğu saptanmıştır. Sonuçlar, çocuklukta onaylamayan çevrenin bozulmuş yeme tutumu arasındaki ilişkide işlevsel olmayan duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolü olduğunu göstermiştir. Araştırmadan elde edilen bulguların detayları ilgili alanyazın kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the relationships between invalidating childhood environment, disordered eating attitudes and emotion regulation strategies have been investigated. The mediating role of emotion regulation strategies in the relationship between invalidating childhood environment and disordered eating attitude was examined. The sample of the study consisted of 317 non-clinical volunteers aged 14-18. Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q), Invalidating Childhood Environments Scale (ICES) and The Regulation of Emotions Questionnaire-REQ were used as data collection tools. Simple Mediator Analyses was conducted in order to evaluate the mediating role of emotion regulation strategies. According to the results of the correlation analysis of the study, it was determined that disordered eating attitudes were positively correlated with invalidating childhood environment and emotion regulation strategies. The results indicated that dysfunctional emotion regulation strategies have a mediator role in the relationship between invalidating childhood environment and disordered eating attitudes. The details of the findings obtained from the research were discussed within the scope of related literature.