Diş pulpasi mezenkimal kök hücrelerin yaş gruplarına bağlı karakterizasyonu
Dental pulp mesenchymal stem cells characterization based on age groups
  1. Tez No: 653181
  2. Yazar: EGEMEN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLPERİ ÖKTEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Moleküler Tıp, Physiology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Mezenkimal kök hücreler kendini yenileme ve çeşitli hücrelere farklılaşabilme özelliğine sahip hücrelerdir. Diş pulpası kök hücreleri, en önemli kolay elde edilebilir mezenkimal kök hücre kaynaklarından biri olmakla birlikte hızlı çoğalma özelliği ve uygunuyaranlar ile farklılaştırıldığında mineralize doku oluşturma potansiyelleri ile bilinmektedir. Kök hücre biyolojisi ve doku mühendisliği alanlarında görülen gelişmeler, hücre aracılı rejeneratif tedavi seçeneklerinin önünü açmıştır. Çalışmamızda farklı yaş gruplarından elde edilen diş pulpası kök hücrelerin karakterizasyonu ve gruplar arasında diş pulpası kök hücre oranlarının karşılaştırılması amaçlanmışır. 18-24 yaş, 25 yaş ve üstü kişilerden elde edilen diş pulpalarından hücre kültürü ile diş pulpası kök hücreleri büyütülmüştür. Elde edilen diş pulpası kök hücreleri, adipojenik, osteojenik vekondrojenik hücrelere farklılaştırılmıştır. Çalışmamızda 18-24 yaş, 25 yaş ve üstü kişilerden elde edilen diş pulpaları, içeriklerindeki diş pulpası mezenkimal kök hücreleri açısından akım sitometri ie karşılaştırılmıştır. Mezenkimal kök hücre belirteçleri olan CD13, CD 105 ve hematopoietik kök hücre belirteci olan CD 45 ile değerlendirilmişlerdir. Yapılan istatistiksel analizde yaş grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Mesenchymal stem cells have the ability to self-renewal and differentiate into various cells. Dental pulp stem cells are one of the most important easily obtainable sources of mesenchymal stem cells, they are known for their rapid proliferation and their potential to form mineralized tissue when differentiated with appropriate stimuli. Advances in stem cell biology and tissue engineering have paved the way for cell-mediated regenerative treatment options. In our study, we aimed to compare the ratios of dental pulp stem cells obtained from different age groups. Dental pulp stem cells were grown by cell culture from dental pulps obtained from people aged 18-24 and 25 years and over. The obtained dental pulp stem cells were differentiated into adipogenic, osteogenic and chondrogenic cells. In our study, dental pulps obtained from individuals aged 18-24, 25 years and above were compared with flow cytometry in terms of dental pulp mesenchymal stem cells in their contents. They were evaluated with the mesenchymal stem cell markers CD13, CD 105 and hematopoietic stem cell markers CD 45. In the statistical analysis, there was not any significant difference between age groups.