Güneşsel ve atmosferik nötrino problemleri
Solar and atmospheric neutrino problems
  1. Tez No: 65319
  2. Yazar: HAKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA EŞKUT AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ Güneşsel ve Atmosferik Nötrino Problemleri Hakan ÖZTÜRK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FİZİK ANABİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Eda EŞKUT-AKKUŞ Jüri : Doç. Dr. Eda EŞKUT-AKKUŞ : Prof. Dr. Gülsen ÖNENGÜT : Doç. Dr. Ayşe POLATÖZ Nötrinolar çok küçük, kuramsal standart modele göre kütlesiz, yarım tamsayı spirili, yüksüz ve madde ile zayıf etkileşme yapabilen parçacıklardır. Güneş ve diğer bütün yıldızlar, içlerindeki nükleer bozunum tepkimeleri sonucunda çok sayıda nötrino üretirler. Bu nötrinolar çok az etkileşmede bulunduklarından, bunlar güneşten geçer ve dünyaya ulaşırlar. Bunun dışında, patlayan yıldızlar(süpernovalar), ilk nötrinolar (evrenin ilk oluşumundan bugüne kadar gelen) ve nükleer güç santralleri diğer nötrino kaynaklandır. Bugüne kadar yapılan deneyler, güneşsel ve atmosferik nötrino sayılarında gözlenen sonuçlar ile kuramsal öngörüler arasında farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bu farklılıklar güneşsel ve atmosferik nötrino problemi olarak bilinir.Kuramsal olarak nötrinoların kütlelerinin yaklaşık sıfır olduğunu biliyoruz. Nötrinolar evrende çok sayıda bulunan parçacıklardır. Dolayısıyla kütleleri çok küçük olsa bile, nötrinoların toplam kütlelerinin evrenin toplam kütlesine katkısı büyük olacaktır. Sonuç olarak, evrenin yoğunluğu nötrino kütlesine bağlıdır ve nötrinoların evrenin genişlemesini yavaşlatıcı etkin rol oynamaları mümkündür. Bu çalışmada, yüksek enerji ve parçacık fiziğinin güncel konularından biri olan, ayrıca evrenin oluşumu ve geleceği hakkında bilgi verdiğine inanılan nötrinolar hakkında bilinenler derlenmiştir. Ayrıca güneşsel ve atmosferik nötrino problemleri, bu problemlerin bugünkü durumu, problemlere en popüler çözüm olarak düşünülen nötrino salınımları, günümüzde yapılan ve gelecekte yapılması planlanan güneşsel ve atmosferik nötrino deneyleri ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Nötrinolar, Nötrino Salınımları, Güneşsel Nötrinolar, Atmosferik Nötrinolar, Nötrino Deneyleri. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS Solar and Atmospheric Neutrino Problems Hakan ÖZTÜRK DEPARTMENT OF PHYSICS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Doç. Dr. Eda EŞKUT-AKKUŞ Jury : Doç. Dr. Eda EŞKUT-AKKUŞ : Prof. Dr. Gülsen ÖNENGÜT : Doç. Dr. Ayşe POLATÖZ Neutrinos are tiny, neutral, massless particles according to Standart Model, having half integer spin, they can only make weak interaction with the matter. The sun and the all the other stars, produce neutrinos copiously due to nuclear decay processes within the core. Since these neutrinos rarely interact, they pass through the sun and the earth. Other source of neutrinos except sun, include exploding stars(supernovae), relic neutrinos(from the birth of the universe) and nuclear power plants. But the experiments done in the earth about detecting the neutrinos, have shown that there is a difference in the number of neutrinos between the observed and IIIthe predicted results. This difference is known as the“solar and atmospheric neutrino problem”. We know theoretically that the mass of neutrino is aproximately zero. Neutrinos are by far the most numerous entity in the universe. Thus the neutrinos will dominate the total mass of the universe even if the individual mass is tiny. As a result, the density of the universe depends on the mass of the neutrino and neutrinos play an active role as they slow down the expansion of the universe. In this study, the neutrinos and their main properties, which is one of the current topics of high energy and particle physics and which is also believed to give information the beginning and the future of the universe, are reviewed. Furthermore, the problems of solar and atmospheric neutrinos, the state of these problems as of today, neutrino oscillations which the most popular solution to this problem, the present and the future solar and atmospheric neutrino experiments, are persented. Key Words : Neutrinos, Neutrino Oscillations, Solar Neutrinos, Atmospheric Neutrinos, Neutrino Experiments. IV