Düzensiz yapılarda elektron taşınım (transport) özellikleri
Electron transport properties in non crystalline semiconducting solids
  1. Tez No: 65320
  2. Yazar: ŞADİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ıV öz Bu çalışmada, düzensiz yapılarda elektron taşınım özellikleri olayında önemli rol oynayan mobilite kontrollü iletim ölçümleri ZnS ve ZnS:Mn ince filmleri için yapılmıştır. Filmler 25°C ve 24 saat koşullarında, kimyasal çöktürme metodu ile büyütülmüş, filmlerin kalınlıkları, optik geçirgenlikleri, optik bant aralıkları ve iletkenliği ölçülmüş ve bu değerlerin literatür değerleri ile son derece uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work mobility limited electrical conductivity measurements are made for the ZnS and ZnS:Mn thin films. Electron transportation properties closely related to the mobility values. ZnS films are obtained by wet chemical technique at 25°C with 24 hours deposition times. These films are investigated in terms of thickness, optical absorption, band gap and conductivity measurements and it is observed that our measurements are in accordance with the published values.