Nötrino fiziğinde son gelişmeler
Recent developments in neutrino physics
  1. Tez No: 135601
  2. Yazar: HÜSEYİN TOPAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA EŞKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  6. Anahtar Kelimeler: . Standart Model, Nötrino, Nötrino Salımmlan, Standart Güneş Modeü, Güneşsel ve Atmosferik Nötrinolar, Standard Model, Neutrinos, Neutrino Oscillations, Standard Solar Model, Solar and Atmospheric Neutrinos n
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, yüksek enerji ve parçacık fiziğinin güncel konularından biri olan, evrenin oluşumu ve geleceği hakkında bilgi verdiğine inanılan nötrinolar hakkında bilinenler derlenmiştir. Ayrıca güneşsel ve atmosferik nötrino problemleri, bu problemlerin bugünkü durumu, problemlere en popüler çözüm olarak düşünülen nötrino sahnımlan, günümüzde yapılan ve gelecekte yapılması planlanan güneşsel ve atmosferik nötrino deneyleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the neutrinos and their main properties, which is one of the current topics of high energy and particle physics and which is also believed to give information about the beginning and the future of the universe, are reviewed. Furthermore, the problems of solar and atmospheric neutrinos, the state of these problems as of today, neutrino oscillations which is the most popular solution to this problem, the present and the future solar and atmospheric neutrino experiments, are presented.