Farklı ı̇çeriğe sahip ı̇rrigasyon solüsyonları ve çeşitli enzimlerin kombine kullanımının Enterococcus faecalis biyofilmi üzerindeki antimikrobiyal etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antimicrobial effectiveness of the combined use of irrigation solutions with different contents and various enzymes on enterococcus faecalis biofilm
  1. Tez No: 653191
  2. Yazar: TÜLİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA UĞUR AYDIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Enterococcus Faecalis (E. faecalis) ile kontamine edilmiş dentin bloklarında final irrigasyon solüsyonu olarak %2,5 sodyum hipoklorit (NaOCl), %2 klorheksidin (CHX), irritrol ve gümüş kitosan nanopartikülü (AgCNP)'nün hem tek başına hem de deoksirübonükleaz 1 (DNase 1) ve tripsin ön enzim uygulamaları ile kombine kullanımının antibakteriyel etkinliğininin konfokal lazer taramalı mikroskop (KLTM) ile araştırılması amaçlandı. Çalışmaya 76 adet tek kök ve tek kanala sahip mandibular dişten elde edilen 4 mm x 4 mm x 0,7 mm boyutlarında 152 adet yarım silindirik dentin bloğu dahil edildi. Tüm dentin blokları otovlavda steril edildi. Smear tabakasının uzaklaştırıldığı ve önceden var olan mikrobiyal kolonizasyonun sterilizasyon işlemi sonrasında elimine edildiği rastgele seçilen 4 örnekte tarama elektron mikroskobu (SEM) ile doğrulandı. 148 adet dentin bloğuna 21 gün boyunca E. faecalis inokülasyonu gerçekleştirildi. E. Faecalis'in dentin bloklarında inoküle olduğunu ve biyofilm formasyonu oluşturduğunu doğrulamak için 4 adet dentin bloğu pozitif kontrol grubu olarak ayrıldı ve SEM ile incelendi. İnokülasyonun doğrulanmasını takiben 144 dentin bloğu test edilecek final irrigasyon protokollerine göre 12 gruba ayrıldı (n= 12); NaOCl, CHX, İrritrol, AgCNP, Tripsin/ NaOCl, Tripsin/ CHX, Tripsin/ İrritrol, Tripsin/ AgCNP, DNase 1/ NaOCl, DNase 1/ CHX, DNase 1/ İrritrol ve DNase 1/ AgCNP. Final irrigasyon protokolleri uygulamalarının ardından dentin blokları üretici talimatları doğrultusunda Live/ Dead BacLight Bakteriyel Canlılık Kiti kullanılarak boyandı. Boyama işleminin ardından dentin blokları KLTM ile görüntülendi. KLTM görüntüleri üzerinde ImageJ yazılımı kullanılarak ölü ve canlı bakterilerin yüzdesi hesaplandı. Elde edilen veriler One-Way Anova ve Post-Hoc Tukey testleriyle, p0,05). Ön enzim olarak tripsin uygulanan gruplarda ise ölü bakteri yüzdesi açısından istatistiksel olarak fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the antibacterial efficacy of 2.5% sodium hypochlorite (NaOCl), chlorhexidine (CHX), irritrol and silver chitosan nanoparticles (AgCNP) alone or in combination with deoxyribonuclease 1 (DNase1) and trypsin pre-enzyme applications in dentine blocks contaminated with Enterococcus faecalis (E. faecalis) using confocal laser scanning microscopy (CLSM). 152 semi-cylindrical dentin blocks of 4 mm x 4 mm x 0.7 mm obtained from 76 single root and single canal mandibular teeth were included in the study. All dentine blocks were sterilized in autovlave. It was confirmed by scanning electron microscopy (SEM) in 4 randomly selected samples that the smear layer was removed and the preexisting microbial colonization was eliminated after the sterilization process. E. faecalis inoculation was performed on 148 dentin blocks for 21 days. To confirm that E. faecalis was inoculated in dentin blocks and formed biofilm formation, 4 dentin blocks were divided into positive control group and examined by SEM. Following verification of inoculation, 144 dentine blocks were divided into 12 groups according to the final irrigation protocols to be tested (n= 12); NaOCl, CHX, Irritrol, AgCNP, Trypsin/ NaOCl, Trypsin/ CHX, Trypsin/ Irritrol, Trypsin/ AgCNP, DNase 1/ NaOCl, DNase 1/ CHX, DNase 1/ Irritrol and DNase 1/ AgCNP. After applying the final irrigation protocols, dentin blocks were stained using the Live/ Dead BacLight Bacterial Viability Kit in accordance with the manufacturer's instructions. After staining, dentin blocks were visualized with CLSM. Percentage of dead and viable bacteria on CLSM images was calculated using ImageJ software. The data obtained were statistically analyzed with the One-Way Anova and Post-Hoc Tukey tests, at the significance level of p0.05). There was no statistically significant difference in the percentage of dead bacteria in the groups in which trypsin was applied as a pre-enzyme (p>0.05).