Prenatal bağlanma ile gebelikte distres durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between prenatal attachment and distress during pregnancy
  1. Tez No: 653190
  2. Yazar: LEYLA YAĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÖZORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, gebelikte prenatal bağlanma ve distres arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla, kesitsel, tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma, Nisan-Temmuz 2020 tarihleri arasında, Artvin Devlet Hastanesi kadın doğum polikliniğine başvuran ikinci ve üçüncü trimesterdeki 207 gebe ile yürütülmüştür. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği (TGDÖ)”ve“Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE)”ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin istatistik analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows 22.0) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross-sectional and descriptive study in order to determine the relationship between prenatal attachment and distress during pregnancy. The study was conducted with 207 pregnant women in the second and third trimesters who were admitted to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic of Artvin State Hospital between April and July 2020. The data were collected through face-to-face interviews with the“Personal Information Form”,“Tilburg Pregnancy Distress Scale (TPDS)”and“Prenatal Attachment Inventory (PAI)”. SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows 22.0) program was used to analyze the data.