Elit erkek voleybolcularda farklı açısal hızlarda uygulanan izokinetik kuvvet ile smaç kolu hızı ve sıçrama ilişkisi
Relationship between isokinetic strength applied at different angular velocities and spiked arm velocity and jumping in elite male volleyball players
  1. Tez No: 653192
  2. Yazar: ELVAN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit erkek voleybolcularda farklı açısal hızlarda uygulanan izokinetik kuvvet ile smaç kolu hızı ve sıçrama ilişkisi incelenmesidir. Çalışmaya Türkiye Voleybol Federasyonu Efeler Ligi'nde (Süper Lig) büyükler (A takım) kategorisinde mücadele eden 13 elit erkek voleybol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Denekler, voleybol sahasının 4 numaralı bölgesinden smaç vuruşu gerçekleştirmişlerdir. İzokinetik kuvvet ölçümleri; dirsek ve diz ekleminde 60o/sn, 180o/sn ve 300o/sn açısal hızlarda ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. Belirlenen hareketlerde 60o/sn açısal hızda 5 tekrar, 180o/sn açısal hızda 10 tekrar ve 300o/sn açısal hızda 15 tekrar uygulanmıştır. Dirsek ve diz ekleminde ekleminde fleksiyon/ekstansiyon hareketleri yapılmıştır. Voleybola özgü teknik harekette gerçekleştirilen sıçrama (smaç sıçraması) yükseklikği üç boyutlu görüntüleme ve hareket analizi (Vicon Peak, Oxford, UK) yazılımları aracılığıyla tespit edilmiştir. Deneklerin smaç vuruşu gerçekleştirdiği görüntülerden aynı sistematik yol kullanılarak (üç boyutlu hareket analizi) smaç kolu hızı da elde edilmiştir. Yüksek hızlı kameralarla gerçekleştirilen bu sistemde saniyede 200 kare görüntü elde edilmiş olup, her bir smaç sıçraması için yaklaşık 500-600 kare, her bir denekten 5 başarılı smaç vuruşu ve toplamda 13 denek ile 32.500 kare görüntüye ulaşılmış ve analiz edilmiştir. İzokinetik kuvvet ölçümleri, Isomed 2000 (D&R Ferstl GmbH, Hemau, Germany) izokinetik kuvvet dinamometresi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relation between isokinetic strength applied at different angular speeds and spike arm speed and jumping in elite male volleyball players. Thirteen elite male volleyball players from Turkish Volleyball Federation Efeler Leauge voluntarily participated in this study. Subjects performed the spike from the number 4 to the target area on the other court. Isokinetic strength measurements were performed separately at angular speeds of the elbow and knee joint measurements at 60o/sec, 180o/sec and 300o/sec. 5 repetitions at angular speed of 60o/sec, 10 repetitions at angular speed of 180o/sec and 15 repetitions at angular speed of 300o/sec were applied in the specified movements. In the elbow and knee joint flexion/extension movements were performed. Jumping (spike) height performed in volleyball-specific technical movement was determined through three-dimensional view capturing system and movement analysis (Vicon Peak, Oxford, UK) software. Using the same systematic way (three-dimensional view capturing system and movement analysis), the spike arm speed was also obtained from the images where the subjects spiked. In this system, which was realized with high speed cameras, 200 images per second were obtained, approximately 500-600 images (500x5 successful spike for each, totally 32.500) and a total of 32.500 images were reached and analyzed. Isokinetic strength measurements were performed with Isomed 2000 (D&R Ferstl GmbH, Hemau, Germany) isokinetic strength.