Nörodejeneratif süreçlerde nöropsikolojik ölçütlerin yapısal manyetik rezonans görüntüleme ile incelenmesi
Investigation of Neuropsychological Criteria in Neurodegenerative Processes with Structural Magnetic Resonance Imaging. Istanbul University Institute of Health Science, Department of Neuroscience
- Tez No: 653201
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR BİLGİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, Alzheimer hastalığı'nın prodromal evresi de olabilen amnestik Hafif Kognitif Bozukluk (HKB) tanısı almış bireyler arasında Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) yöntemi ile yapısal değişiklikleri tespit etmektir. Bu amaçla, epizodik bellek performanslarına göre iki gruba ayrılmış olan HKB hastaları arasında volümetrik, kortikal kalınlık ve ak-madde hiperintensite analizleri gerçekleştirilmiştir. 49 amnestik HKB tanılı birey, bir epizodik bellek testi olan Serbest ve İpuçlu Seçici Hatırlatma Testi (FCSRT) skorlarına göre erken evre (E-HKB) ve geç evre (G-HKB) olarak iki gruba ayrılmıştır. FreeSurfer (FS) programı ile total ve hipokampal alt alan hacimleri ve kortikal kalınlık değerleri hesaplamıştır. Ak-madde yapısındaki bozulmalar ise Yaşa Bağlı Ak Madde Değişiklikleri Skalası (ARWMC) ile incelenmiştir. Tüm istatistiksel analizler için Statistical Package for Social Sciences Software (SPSS) kullanılmıştır. Volümetrik analiz sonuçlarına göre, iki grup arasında ak-madde, total korteks ve sağ ve sol hipokampus hacminde herhangi bir fark bulunmamıştır. Hipokampal alt alan analizleri de iki grup arasında farklılık göstermemiştir. İki grup arasında fark olmasa da doğrusal regresyon analizi hipokampal alt alan hacimlerden sol hipokampal fissür hacmi ile FCSRT skorları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir, [B= -0.39, p= 0,006 (
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure morphological changes using the Magnetic Resonance Imaging (MRI) method in individuals diagnosed with Mild Cognitive Impairment (MCI), which is defined as the prodromal stage in the course of Alzheimer's Disease (AD). For this purpose, MCI patients were divided into two groups based on their episodic memory performance and volumetric measures, cortical thickness, and white-matter hyperintensity load were analyzed between two groups. 49 patients diagnosed with amnestic MCI were divided into two groups as early stage (E-MCI) and late stage (L-MCI) of MCI according to an episodic memory test, Free and Clueless Selective Recall Test (FCSRT). Total cortical volume, hippocampal subfield volumes and cortical thickness values were measured using FreeSurfer (FS) program. White-matter hyperintensities were examined with the Age-Related White Matter Changes Scale (ARWMC). Statistical Package for Social Sciences Software (SPSS) was used for all statistical analyzes. Volumetric analysis results revealed no difference in total cortex, white-matter and left and right hippocampal volumes between the groups. According to the linear regression analysis, a significant relationship between left hippocampal fissure and FCSRT scores were found, [B= -0.39, p= 0,006 (