Temporomandibular rahatsızlıklarda eklem aralığının incelenmesi ve kondil başının distraksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of condylar distraction and joint space in temporomandibular disorders
  1. Tez No: 653202
  2. Yazar: CEREN FUNDA TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TONGUÇ SÜLÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Amaç: Tek taraflı redüksiyonsuz disk deplasmanı olan bireylerin ve asemptomatik bireylerin eklemlerinde kondilin distraksiyon kapasitesinin ölçülmesi. Gereç ve Yöntem: Tek taraflı redüksiyonsuz disk deplasmanı olan 34 hastanın hem disk daplasmanına sahip, hem de sağlıklı kabul edilen çene eklemleri ve her iki çene eklemi de sağlıklı olan 11 gönüllünün çene eklemleri distraksiyon kapasitesi açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca distraksiyon kapasitesini etkilediği düşünülen; eklem aralığının miktarı, disk pozisyonu, kondil pozisyonu, yaş, cinsiyet gibi faktörler de değerlendirilmiştir. Eklem aralığı, disk ve kondil pozisyonu MR üzerinde ölçülmüştür. Distraksiyon miktarı, dişlerin oklüzal morfolojileriyle uyumlu sert akriliğin, tek taraflı maksimum kuvvetle ısırtılmasıyla hesaplanmıştır. Distraksiyon kapasitesi ölçülürken ultrasonik yöntemle elektronik kondil pozisyonu belirlenmiştir (Jaw Motion Analyser, Zebris, Germany). Bulgular: Disk deplasmanı olan eklemlerde ipsilateralde distraksiyon gerçekleşirken, diğer tüm eklemlerde kompresyon gerçekleşmiştir. Kompresyon miktarı, redüksiyonsuz disk deplasmanı olan eklemlerde belirgin olarak daha az bulunmuştur. Kontralateralde ise tüm gruplarda kompresyon gerçekleşmiştir. Distraksiyon miktarı yaş, cinsiyet eklem aralığının alanı, kondil pozsiyonu gibi faktörlerden etkilenmemektedir. Sonuç: Bu araştırmanın bulgularına göre; bir kondilin tedavi amaçlı distrakte edilebilmesi için, mutlaka temporomandibular eklem diskinin redükte olmayacak şekilde deplase olmuş olması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Redüksiyonsuz disk deplasmanı, TME aralığı, Distraksiyon , Kondil pozisyonu, Alt çene hareketleri
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate condylar distraction in temporomandibular joints(TMJ) with unilateral disc displacement without reduction and in asymptomatic volunteers. Method: Each TMJs of 34 patients with unilateral disc displacement without reduction and 11 asymptomatic volunteers had been studied in terms of distraction movement. Besides, factors that considered to have an effect on distraction; such as age, sex, condyle position, disc position, joint space area or distance were also evaluated. Joint space, articular disc and condyle position measurements were performed on magnetic resonance images. Distraction movement was observed while subjects were unilaterally biting on acrylic, which is compatible with the occlusal morphology of first and second premolars, and first molar. Distraction movement is observed by detecting the condyle position with the aid of electronic condyle position programme on ultrasonic jaw motion analyser (Jaw Motion Analyser, Zebris, Germany). Findings: Ipsilateral biting caused distraction in TMJs with disc displacement without reduction. Compression occured in all other TMJs during ipsilateral bite. During contralateral bite, compression occured in all TMJs. The amount of compression movement is smallest in TMJs with disc displacement without reduction during contralateral bite. Amount of distraction movement wasn't affected by the factors such as age, sex, condyle and disc position, joint space area/distance. Conclusion: According to the findings of this study; TMJ disc must absolutely be displaced nonreducingly, for the condyles to be distracted for a therapeutic intention.