Duygudurum bozukluğu olan bireylerde bilişsel davranışçı terapinin iyileşmeye etkisi
The effect of cognitive behavioral therapy on recovery in individuals with mood disorders
- Tez No: 653203
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Araştırma, duygudurum (bipolar tip II) bozukluğu tanısı alan bireylerde bilişsel davranışçı terapinin iyileşmeye etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden oluşan tamamen, eş zamanlı, nicel boyutun daha baskın olduğu karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu deneysel desende ön test, son test kontrol gruplu ve tekrarlayan ölçümlü olarak, nitel boyutu ise duygudurum (bipolar tip II) bozukluğu tanısı alan bireylerin görüşme süreci ile ilgili kişisel deneyimlerini, süreç ve kendileri ile ilgili algılamalarını ve görüşmelere yükledikleri anlamları incelemek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden tanımlayıcı fenomenolojik (olgu bilim) desene dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Temmuz 2017- Temmuz 2019 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğinde yürütülmüştür. Psikiyatri polikliniğinde duygudurum (bipolar tip II) bozukluğu tanısı ile takip edilen bireyler araştırmanın evrenini, belirlenen kriterleri karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden remisyondaki duygudurum (bipolar tip II) bozukluğu olan bireyler araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü power analiz yapılarak bulunmuş, girişim ve kontrol grubuna 6'şar bireyin alınmasına karar verilmiştir. Kontrol grubuna mevcut tedavi ve takip uygulanırken, uygulama grubu ile ek olarak Bilişsel Davranışçı Terapi temelli görüşmeler yürütülmüştür. Araştırmada nicel veriler, Birey Tanıtım Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), Bipolar Bozuklukta İşlevsellik Ölçeği (BBİÖ) ve Morisky İlaç Tedavisine Uyum Ölçeği (MİTUÖ) kullanılarak toplanmıştır. Nitel veriler bilişsel davranışçı terapi görüşmeleri sırasında toplanmıştır. Girişim grubundaki bireylere 10 seans bireysel bilişsel davranışçı terapi uygulanmış ve araştırmanın hedefleri doğrultusunda girişimler uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS Statics 20 programı, nitel verilerin analizinde MAXQDA Analytics Pro 2020 programı kullanılarak analiz yapılmıştır. Bulgular: Girişim grubundaki bireylerin yaş ortalaması 32.71+1.84, kontrol grubundaki bireylerin yaş ortalaması 35.75+1.63 'tür. Her iki gruptaki bireylerin çoğunluğunun kadın, lise ya da üniversite mezunu olduğu saptanmıştır. Girişim grubu bireylerin %71.4'ü, kontrol grubundaki bireylerin %25'i evlidir. Girişim grubundaki bireylerin %57.1'i, kontrol grubundaki bireylerin %37.5'i düzenli bir işte çalışmaktadır. Görüşmeler öncesi, girişim ve kontrol grubu bireylerin BUÖ ve BBİÖ alt ölçek puan medyanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to determine the effect of cognitive behavioral therapy on recovery in individuals with mood (bipolar II) disorders.. Method: Mixed method, composed of quantitative and qualitative components was used in this research. The quantitative dimension was conducted as a pre-test and post-test experimental design. The qualitative dimension was based on phenomenological research design, to examine the personal experiences of individuals diagnosed with mood (bipolar II) disorders, their perceptions about the process and themselves, and the meanings they attribute to the interviews. The study was conducted between July 2017 and July 2019 at the Mental Health and Diseases Polyclinic of Sağlık Bilimleri University, Izmir Bozyaka Training and Research Hospital. The population of the study was individuals diagnosed with bipolar II disorder a psychiatry clinic, and the sample is composed of individuals with bipolar II disorder who met the specified criteria and agreed to participate in the study. The sample was found by analyzing the size, and it was decided to allocate 6 individuals each to the attempt and control groups. The current treatment and follow-up was applied to the control group, and Cognitive Behavioral Therapy-based interviews, to the administration group. In the study, the quantitative data were collected using the Individual Description Form (IDF), Beck Depression Inventory (BDI), Young Mania Rating Scale (YMRS), Beck Hopelessness Scale (BHS), Functioning Scale in Bipolar Disorder (FSBD) and Morisky Medication Adherence Scale (MMAS). The qualitative data were collected using the audio recording during Cognitive Behavioral Therapy-based interviews Individuals in the intervention group were administered 10 sessions of individual cognitive behavioral therapy, as well as interventions in line with the objectives of the research. SPSS Statics 20 program was used in the analysis of quantitative data, and the MAXQDA Analytics Pro 2020 program was used in the analysis of qualitative data. Results: The average ages were 32.71 + 1.84 in the intervention group, and 35.75 + 1.63 in the control group. The majority of individuals in both groups were women, and were high school or university graduates. 71.4% of individuals in the initiative group and 25% in the control group were married. 57.1% in the intervention group and 37.5% in the control group were in regular employment. Before the interviews, no statistically significant difference was found between the BHS and FSBD subscale scores of the individuals in the two groups (p> 0.05).