Pediatrik hastalarda parmak ve alın pletismografik değişkenlik indeksi monitörizasyonlarının etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of the effectiveness of finger and forehead plethysmographic variability index monitoring in pediatric patients
- Tez No: 653205
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜMAY UMUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Pletismografik Değişkenlik İndeksi (PVI), hem parmak hem de alın problarıyla ölçülebilir. Hipotermiye yatkın olan pediatrik cerrahi hastalarında vazokonstriksiyon PVI ölçümlerinin güvenirliğini azaltabilir (1). Alın bölgesinin damar yapısı ise vazomotor tonus değişikliklerine dirençlidir (2,3). Çalışmamızın amacı, bu hastalarda parmak ve alın bölgesinden ölçülen PVI değerlerinin sıvı yanıtlılığını tahmin etme etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Elektif minör cerrahi uygulanacak, ebeveyn ve etik kurul onamı alınan 50 pediatrik hasta çalışmaya alındı. Temel monitörizasyonlar, parmak ve alından perfüzyon indeksi (PI) ve PVI monitörizasyonları uygulandı. Hemodinamik parametreler, PI, PVI, kardiyak debi (KD) değerleri kaydedildi. Pasif bacak kaldırma (PBK) manevrası sonrası KD' deki %15'lik artış sıvı yanıtlılığı olarak değerlendirildi. İki grup oluşturuldu: Grup R (sıvı yanıtlı); Grup NR (sıvı yanıtsız). İstatistiksel değerlendirmede; t, Mann- Whitney U, ki-kare ve ROC testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Comparison of the Effectiveness of Finger and Forehead Plethysmographic Variability Index Monitoring in Pediatric Patients Introduction: The Plethysmographic Variability Index (PVI) can be measured with both finger and forehead probes. Vasoconstriction may reduce the reliability of PVI measurements in pediatric surgical patients prone to hypothermia (1). The vascular structure of the forehead area is resistant to changes in vasomotor tonus (2,3). The aim of our study is to compare the efficacy of PVI values measured at the finger and forehead areas to predict fluid responsiveness in these patients. Material and Method: Fifty pediatric patients with obtained parental consent and ethics committee approval underwent elective minor surgery were included into the study. Basic monitoring, finger and forehead perfusion index (PI) and PVI monitoring were applied. Hemodynamic parameters, PI, PVI, cardiac output (CO) values were recorded. The 15% increase in CO with passive leg raise (PLR) maneuver was estimated as fluid responsiveness. Two groups were created: Group R (fluid responsive); Group NR (fluid nonresponsive). Mann-Whitney U, t, chi-square and ROC tests were used in statistical evaluation.