Erişkinlerde inflamatuvar barsak hastalığı ve çölyak hastalığı tanıları ile izlenen hastalarda LRBA (LPS responsive beige-like anchor) eksikliği ile ilişkili primer immün yetmezlik varlığının araştırılması
Investigation of primary immune deficiency associated with LRBA (LPS-responsive beige-like anchor) deficiency in adult patients with diagnosed with inflammatory bowel disease and celiac disease
- Tez No: 653206
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ İLHAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, inflamatuvar barsak hastalığı (İBH) ve çölyak hastalığı(ÇH) tanıları ile takip edilen erişkin hastalarda LRBA eksikliği ile ilişkili primer immün yetmezlik hastalığı varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çölyak hastalığı (n=11) ve inflamatuvar barsak hastalığı (n=24) olan 35 hasta ve 13 sağlıklı kontrolün periferik kandaki, aktive edilen CD4+CD25highCD127low/-FoxP3+ Treg hücrelerindeki CTLA-4 ve LRBA protein ifadeleri akım sitometrik yöntemi ile değerlendirilmiştir. Sağlıklı kontroller ve hasta bireyler karşılaştırıldığında; Treg yüzdeleri İBH grubunda daha belirgin olmak üzere (İBH: %4,5, ÇH: %5,2) hasta grubunda daha düşük bulunmuştur (kontroller: %5,8, hasta bireyler: %5,1; p= 0,19). Ortanca CTLA-4 ve LRBA ifadeleri (FI) her deneydeki sağlıklı kontrollere göre düzeltme oranı uygulanarak karşılaştırıldığında; İBH olan hastaların 12'sinde (%50) düşük LRBA ifadesi saptanmıştır. Hasta ve sağlıklı bireylerin CTLA-4 ve LRBA ifadelerine göre saçılım grafiği incelendiğinde bu iki molekülün ifadeleri açısından lineer bir korelasyon saptanmıştır. LRBA ifadesi düşük tespit edilmiş 4 bireyin değerlendirildiği primer immün yetmezlik paneline yönelik yeni nesil dizileme analizinde İBH olan bir hastada LRBA geninde heterozigot kalıtılan yeni bir varyant saptanmıştır. Bu durum en büyük sekonder lenfoid organ olarak kabul edilen intestinal sistemin enteropati durumu ile ilişkili faktörler veya değişiklikler hakkında bilgi vermektedir. Diğer düşük ifadeye sahip bireylerin ve daha geniş başka hasta serilerinde ayrıntılandırılması gereken bu bilgiler İBH başta olmak üzere immün aracılı enteropatisi olan bireylerde tanı, etiyoloji ve tedavi sürecinde faydalı bilgiler verecektir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to investigate the presence of the primary immunodeficiency disorder associated with LRBA deficiency in adult patients followed-up with diagnosis of inflammatory bowel disease (IBD) and celiac disease (CD). For this purpose, CTLA-4 and LRBA protein expression levels of activated peripheral blood CD4+CD25highCD127low/-FoxP3+ Treg cells belonging to 35 patients (CD= 11 and IBD = 24) and 13 healthy controls, were evaluated by flow cytometric analysis. According to comparison between healthy controls and sick individuals; Treg percentages were found to have lower levels in the patient group (controls: 5.8%, sick individuals: 5.1%; p = 0.19), especially in IBD group (IBD: 4.5%, CD: 5.2%). Median FI levels for CTLA-4 and LRBA expression were compared to healthy controls in each experiment by applying the correction ratio; low levels of LRBA expression was determined in 12 (50%) of the patients with IBD. According to scatter-plot graph of all individuals for CTLA-4 and LRBA expressions; there was a linear correlation between the flow-cytometric expression of the two molecules. A new heterozygous-inherited genetic variant in the LRBA gene was detected in one among 4 individuals (which have low LRBA expression) at the primary immunodeficiency panel via next generation sequencing analysis. These results illuminate the some factors or changes associated with the immune-related enteropathy of the intestinal system, which is considered to be the largest secondary lymphoid organ. Findings should be evaluated in the other patients have low-expression for LRBA (and maybe in another larger cohort). It is considered that it may provide useful data in terms of diagnosis, etiology and treatment course of the immune-related enteropathy, especially IBD.