Çizgisel olmayan kristallerin optik ve elektrooptik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of optic and electrooptical properties of nonlinear crytalline substances
- Tez No: 65321
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ Çizgisel Olmayan Kristallerin Optik ve Elektrooptik Özellilerinin İncelenmesi Sibel EREN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FİZİK ANABİLİM DALI Danışman: Prof.Dr. Gülten GÜNEL Jüri : Prof. Dr. Gülten GÜNEL ProfDr. AmirullahMAMEDOV Doç.Dr. Vedat PEŞTEMALCI Bu çalışma, LiNb03 kristallerin elektro-optik özellikleriyle ilgili giriş niteliğinde bir çalışmadır. Önce, opto-elektroniğin temel kavram ve prensipleri kavranmış daha sonra da LiNbÜ3 kristallerinin elekro-optik özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. LiNbÜ3 kristallerinin alalade ve fevkalade kırılma indisleri interferometrik yöntemlerle ölçülmüştür. Bu değerlerin dalgaboyuna bağımlılığı incelenmiştir. Bu sonuçlar kullanılarak kristallerin elektro-optik katsayıları hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Kırılma İndisi, Elekrooptik, Kristal, Polarizasyon, Lineer Olmayan Kristal
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS Investigation of Optic and Electrooptical Properties of Nonlinear Crystalline Substances Sibel EREN DEPARTMENT OF PHYSICS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor Jury ProfDr. Gülten GÜNEL Prof. Dr. Gülten GÜNEL ProfDr. AmirullahMAMEDOV Doç.Dr. Vedat PEŞTEMALCI This work is an introductory work concerning the electro-optic properties of crystals. First, the basic concepts and principles of opto-electronics have been grasped and then electro-optic properties of LiNbCb crystals have been experimentally investigated. The ordinary and extraordinary refractive indexes for LiNbÜ3 crystals were measured by interferometric methods. The dependence of these values to the wavelength was investigated. By using these results electro-optical coefficients of the crystals have been calculated. Key Words : Refractive index, Electrooptic, Crystal, Polarization Nonlinear Crystal n