Sağlık çalışanlarının aşılanma durumunun belirlenmesi ve işe bağlı gerginlik düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
Determining the vaccination status of healthcare employees and investigation of its relationship with work related stress
  1. Tez No: 653224
  2. Yazar: ASLIGÜL SARILI
  3. Danışmanlar: UZMAN DR.ÖZGE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlık çalışanlarının aşılanma durumunu belirlemek, yaptığı işe bağlı aşı ile korunulabilen bulaşıcı hastalıklardan kaynaklı oluşabilecek gerginlik düzeyini tespit etmek ve aşılanma durumu ile işe bağlı gerginlik düzeyi arasındaki ilişkiyi irdelemek hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ekim 2020 ile Aralık 2020 arasında İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan, 18 yaş üstü 360 sağlık çalışanı ile gerçekleştirildi. Katılımcılara literatür taranarak hazırlanan demografik bilgi formu, bulaşıcı hastalıklara bağlı kaygı düzeyi ve aşı ile önlenebilen hastalıklara karşı aşılanma durumlarını ölçen 25 sorudan oluşan anket formu ile 17 sorudan oluşan işe bağlı gerginlik ölçeği (İBGÖ) uygulandı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22,0 yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The goal of this study is to determine the vaccination status of healthcare workers, to determine the level of work-related stress that may be related to infectious diseases that can be prevented by vaccination, and to examine the relationship between vaccination status and work-related stress . Materials and Methodology: Our study was conducted between October 2020 and December 2020 with the participation of 360 healthcare professionals over the age of 18 working at the Izmir Bozyaka Training and Research Hospital. The participants completed a demographic information form prepared through a literature review; a questionnaire consisting of 25 questions, measuring the level of anxiety related to infectious diseases and the status vaccination against diseases that can be prevented by vaccination; and a work-related stress scale (WRSS) questionnaire consisting of 17 questions. The SPSS 22. 0 software has been used for the statistical analysis of the data.