Keratokonus tedavisinde standart ile hızlandırılmış protokol korneal çapraz bağlama uygulanan hastalarda sonuçların karşılaştırılması
A comparison of the results of patients who have treated classic protocol crosslinking or accelerated protocol corneal crosslinking in keratoconus treatment
- Tez No: 653225
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KÜSBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Kollajen çapraz bağlama yöntemlerinden standart protokol (Dresden Protokolu) ile hızlandırılmış protokol (Akselere Protokol) korneal kollajen çapraz bağlama (KKÇB) uygulanmış hastalarda; vizüel, okuler yüzey değerlendirilmesi, refraktif ve morfolojik parametrelerin değişimini değerlendirmek, iki tedavi metodu arasındaki farkları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018 - Ocak 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kontakt lens- Kornea birimlerinde takipli keratokonus tanısı biyomikroskopik, topoğrafik bulgularla konulmuş ve progresyon gösteren kliniğimizde epi-off standart protokol (Dresden Protokolu) KKÇB yapılan hastalarla, hızlandırılmış protokol (akselere protokol) KKÇB yapılan, 30 hastanın 30 gözü retrospektif olarak incelendi. Tüm olguların ameliyat öncesi, postoperatif 3. ay ve 6. ay düzeltilmemiş görme keskinliği (DGK), en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), Pelli Robson ile kontrast duyarlılık (KD), okuler yüzey hastalık indeksi anketi (OSDİ: Ocular surface disease index), Schirmer, GKZ (Gözyaşı kırılma zamanı), korneal topoğrafi (K1, K2 değerleri), ön kamara derinliği (ÖKD) , aksiyel uzunluk (AU) ve spekuler mikroskobi değerleri (ES: Endotel sayısı, SKK: Santral kornea kalınlığı) kaydedildi. Bulgular: Hem standart protokol KKÇB, hem de hızlandırılmış protokol KKÇB uygulanan hastalarda K2 değişkenlerinde preoperatif, postoperatif 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to evaluate the patients who underwent corneal crosslinking by using standard collagen crosslinking protocol (Dresden Protocol) and accelerated protocol via analyzing visual acuity, ocular surface evaluation, refractive and morphological parameters and to determine the differences between the two treatment methods. Materials and Methods: Thirty eyes of thirty patients who underwent epi-off standard protocol (Dresden Protocol) CXL and an accelerated protocol CXL between January 2018 and January 2019 with progressing keratoconus which is diagnosed by biomicroscopic, topographic findings in Health Sciences University Bozyaka Training and Research Hospital Ophthalmology Contact Lens-Cornea outpatient clinics were evaluated. Preoperative, postoperative 3rd and 6th month uncorrected visual acuity (BCVA), best corrected visual acuity (BCVA), contrast sensitivity (CS) with Pelli Robson, ocular surface disease index questionnaire (OSDI: Ocular surface disease index ), Schirmer, TBUT (Tear break-up time), corneal topography (K1, K2 values), anterior chamber depth (ACD), axial length (AL) and specular microscopy values (ES: endothelial cell density, CCT: Central corneal thickness) were recorded.