Experimental investigation of drawbead effect on springback in profile of double circular, rectangular and triangular bending sheet metal forming processes
Çift daire, dikdörtgen ve üçgen bükülen sac metal şekillendirme işlemlerinin yayli arka profili üzerindeki çekim başi etkisinin deneysel incelenmesi
- Tez No: 653232
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Geri esneme, metal şekillendirme işlemlerinde en yaygın sorunlardan biri olarak kabul edilir ve parçaların montajı sırasında ürün açısının yanlış olmasına neden olur. Geri esnemenin tahmin edilmesi, mekanik özellikler, sac kalınlığı ve kalıp açısı gibi birçok faktöre bağlı olduğundan oluşan parçalar için tahmin etmek zordur. Bu çalışmada, farklı malzeme kalınlıkları için çeki halkasının deneysel bir incelemesi ve gres, yağ ve mum gibi farklı yağlayıcıların kullanımı incelenmiş ve analiz edilmiştir. Bu çalışmada 120 mm uzunluğunda, 30 mm genişliğinde ve 0,5, 0,7 ve 0,8 mm kalınlığında alüminyum numuneler seçilmiştir. Dairesel, Dikdörtgen ve Üçgen profilli çift bükme kalıbının tasarımı ve imalatı önce çeki çeki olmadan sonra çeki çeki ile yapılmıştır. Sonuçlar, belirli bir profil konfigürasyonunda geri esnemenin mevcut çeki halkasıyla azaldığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Springback is considered as one of the most common problems in metal forming processes, which poses an inaccuracy of product angle during assembling of parts. The estimation of the springback is difficult to predict for formed parts since it depends on many factors such as the mechanical properties, the sheet thickness, and the die angle. In this work, an experimental investigation of drawbead for different material thicknesses and the use of different lubricants such as grease, oil and wax have been studied and analyzed. Samples of aluminum specimens with 120 mm length, 30 mm width and thickness of 0.5, 0.7 and 0.8 mm were selected in this study. Design and manufacturing of double bending die with profile of Circular, Rectangular, and Triangular have been applied firstly without drawbead and then with drawbead. The results showed that in a given profile configuration, the springback reduced with existing the drawbead.