Ataklarla seyreden multiple skleroz (MS) hastalarında yorgunluk, duygusal iştah ve beslenme alışkanlıkları ile depresyon durumunun değerlendirilmesi
Determine of Fatigue, Emotional Appetite, Nutritional Habits and Depression Status in Patients Relapsing Remitting Multiple Sclerosis
  1. Tez No: 653231
  2. Yazar: ELİF GÖKÇE İNBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAL ERZURUM ALİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma; ataklarla seyreden Multiple Skleroz (MS) hastası bireylerin yorgunluk, duygusal iştah ve beslenme alışkanlıkları ile depresyon durumu arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla planlanmıştır. Çalışma, Kasım 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Nöroloji Polikliniği'ne başvuran ayaktan tedavi edilen yaşları 19-64 arasında değişen ataklarla seyreden MS tanısı almış olan 30 hasta (Hasta Grubu: HG) ile yaş ve cinsiyete açısından HG'ye benzer özellikler taşıyan 30 sağlıklı gönüllü (Kontrol Grubu: KG) olmak üzere toplam 60 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir Bireylerin genel özellikleri, sağlık bilgileri ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin bilgileri saptamak amacıyla anket formu araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Bireylerin besin alımı, enerji düzeyi ile beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi için 24 saatlik besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığı alınmıştır. Yorgunluk düzeyinin değerlendirilmesi için Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (YŞÖ), duygusal iştah durumlarını belirlemek için Duygusal İştah Anketi (DİA) ve depresyon durumunu değerlendirmek için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulanmıştır. Vücut ağırlıkları, boy uzunlukları, bel ve kalça çevresi ölçümleri araştırmacı tarafından alınmıştır. HG'deki bireylerin yaş ortalaması 38.73±9.9 yıl, KG'dekilerin ise 38.20±9.7 yıl olarak belirlenmiştir. HG'deki bireylerin MS teşhis yaşı ortalama 29.7±10.5 yıldır. HG'deki bireylerin %33.3'ünün, KG'dekilerin %13.4'ünün Beden Kütle İndeksi (BKİ) değeri 25.0-29.99 aralığındadır. (p>0.05). HG'deki bireylerin %46.7'si, KG'dekilerin %43.3'ü günde iki ana öğün yapmaktadır. Her iki gruptaki bireylerin çoğunluğu (HG: %50, KG: %42.9) öğün atlama sebebinin iştahsızlıktan kaynaklandığını belirtmiştir (p>0.05). HG'dekiler enerjinin %48.3±7.9'unu, KG'dekiler %43.1±7.9'unu karbonhidratlardan, HG'dekiler %36.4±6.7'sini, KG'dekiler %40.3±7.3'ünü yağlardan sağlanmaktadır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the relationship between fatigue, emotional appetite and eating habits of with depression individuals in patients relapsing remitting Multiple Sclerosis (MS). The research was carried out on a total of 60 individuals, 30 outpatients (Patient Group: PG) with relapsing remitting Multiple Sclerosis (MS) ranging from 19-64 years, who were admitted to the Erciyes University Medical Faculty Hospitals Neurology Outpatient Clinic and 30 healthy volunteers (Control Group: CG) with similar characteristics between November 2019 and February 2020. In order to determine the general characteristics, health information and nutritional habits of the individuals, a questionnaire form was applied by the researcher by face to face interview method. In order to determine the food intake, energy level and nutritional habits of individuals, a 24-hour food consumption record and food consumption frequency were taken. The Fatigue Severity Scale (FSS) was used to evaluate the fatigue level of the individuals, the Emotional Appetite Questionnaire (EAQ) to determine their emotional appetite, and the Beck Depression Inventory (BDI) to assess the state of depression. Body weight, height, waist and hip circumference measurements were taken by the researcher. The average age of the individuals in PG was found to be 38.73 ± 9.9 years, and those in CG as 38.20 ± 9.7 years. The average age of MS diagnosis of individuals in PG is 29.7 ± 10.5 years. The Body Mass Index (BMI) value of 33.3% of individuals in PG and 13.4% of individuals in CG is in the range of 25.0-29.99 (p> 0.05). 46.7% of individuals in PG and 43.3% of individuals in CG have two main meals a day. The majority of the individuals in both groups (PG: 50%, CG: 42.9%) stated that the reason for skipping meals was due to lack of appetite (p> 0.05). Those in PG provide 48.3 ± 7.9% of the energy, 43.1 ± 7.9% of those in CG from carbohydrates, 36.4 ± 6.7% of those in PG, 40.3 ± 7.3% of those in CG from fat (p 0.05).