Ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından CHAID Analizi ile incelenmesi
Investigation of secondary school students' attitudes towards Turkish lesson with CHAID Analysis in terms of various variables
  1. Tez No: 653237
  2. Yazar: EMRE AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KİLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik tutumlarını belirlemek ve bu tutumları etkileyen faktörleri CHAID analizi ile incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın örneklemini, 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Esenler ilçesinde öğrenim gören 604'ü kız, 583'ü erkek olmak üzere toplam 1141 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumları, Topçuoğlu Ünal ve Köse (2014) tarafından geliştirilen“Türkçe Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”aracılığıyla elde edilmiştir. Öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla Tek Örneklem t-Testi, tutumları etkileyen faktörleri tespit etmek amacıyla CHAID analizi kullanılmıştır. Verilerinin analizi IBM SPSS Statistics (v23) ve Amos Graphics (v24) istatistik paket programları ile yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumları orta düzeyde olumludur. Öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumları üzerinde etki düzeyi en yüksek olan değişken“sınıf seviyesi”olarak tespit edilmiştir. Öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumları üzerinde etkili olan diğer değişkenler ise“elektronik ortamda oyuna ve sosyal medyaya ayrılan süre, Türkçe dersi ortalamaları, günlük ortalama kitap okuma süreleri, öğrenim gördükleri okul türü, cinsiyet, okulda uygulanan öğretim şekli, ders çalışmaya ayırdıkları günlük süre ve babalarının eğitim durumu”olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the attitudes of secondary school students towards Turkish lesson and to investigate the factors affecting these attitudes with CHAID analysis. The sample of the study in which the relational scanning model was used among the quantitative research methods consisted of 1141 secondary school students, 604 of them were girls and 583 of them were boys, studying in Esenler district of Istanbul in 2019-2020 academic year. The attitudes of the students towards Turkish lesson were obtained by means of the“Attitude towards Turkish Lesson Scale”developed by Topçuoğlu Ünal and Köse (2014). The One Sample t-Test was used to determine the students' attitudes towards the Turkish lesson, and the CHAID analysis was used to determine the factors affecting the attitudes. The analysis of the data was made with IBM SPSS Statistics (v23) and Amos Graphics (v24) statistical package programs. According to the results obtained from the research, the attitudes of the students towards Turkish lessons are moderately positive. The variable having the highest effect on the attitudes of the students towards Turkish lesson was determined as“class level”. Other variables that influence the attitudes of students towards Turkish lesson are:“time allocated to the game and social media in electronic environment, average of Turkish lesson, average daily reading time, type of school they study, gender, teaching style applied at school, daily time allocated to study and educational status of their fathers”.