Skarsız alopesilerde vitamin D düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of vitamin D levels in NON-scarring alopecia
- Tez No: 653250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ŞEREFLİCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Saç dökülmesi dermatoloji kliniklerinde sık görülen, çok sayıda etyolojik faktörün rol oynadığı ve hastaların hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyen klinik bir tablodur. Bu durum etyolojik faktörlere göre geri dönüşlü olabildiği gibi saç kaybı kalıcı da olabilmektedir. Skarsız alopesilerde etyolojiye dair yapılan birçok bilimsel çalışma mevcuttur. Emosyonel faktörler, kronik hastalıklar, besin yetersizliği, eser element ve vitamin eksiklikleri vb. gibi pek çok faktörün rol aldığı düşünülmektedir. Yağda çözünen bir vitamin olan vitamin D; kemik metabolizmasında, immün sistemin regülasyonunda, keratinosit proliferasyon ve diferansiyasyonunda, kıl folikül siklusunda önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada alopesi areata, androgenetik alopesi ve telogen effluvim tanılarını alan hastalarda vitamin D düzeylerini tespit edip, bu hasta gruplarında vitamin D düzeylerini karşılaştırmayı ayrıca otoimmün bir hastalık olan alopesi areatada inflamatuar parametrelerin (lenfosit, nötrofil, platelet, ortalama platelet hacmi düzeyleri ve NEU/LYM, PLT/LYM, MPV/PLT oranları) diğer hasta gruplarına göre olası farklılığını ortaya koymayı planladık. Retrospektif olarak planlanan çalışmaya Ocak 2012-Aralık 2019 tarihleri arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvuran, alopesi areata, androgenetik alopesi ve telogen effluvium tanılarını alan, 18 yaş üzeri 1142 hasta dahil edildi. Hastaların ilk poliklinik başvurularındaki laboratuvar değerleri esas alınarak vitamin D düzeyleri, tam kan tetkikindeki platelet, lenfosit, nötrofil sayıları ve ortalama platelet volümleri kaydedildi. Hastaların vitamin D değerleri klinik başvuru dönemlerine göre sonbahar, kış, ilkbahar, yaz olmak üzere dört farklı grupta incelendi. Çalışmaya yaşları 18-78 yıl arasında değişen, 97'si (%8,5) alopesi areata, 141'i (%12,3) androgenetik alopesi, 904'ü (%79,2) telogen effluvium tanılarını alan, 958 (%83,9) kadın, 184 (%16,1) erkek hasta alındı. Hastaların 907'sinde (%79,4) vitamin D düzeyi eksik, 170'inde (%14,9) vitamin D düzeyi yetersiz, 63'ünde ise (%5,5) vitamin D düzeyi yeterli olarak saptandı. İlkbahar mevsiminde polikliniğe vii başvuran hastaların vitamin D düzeyleri, yaz mevsiminde polikliniğe başvuran hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı düşük seviyede saptandı (p=0,039). Vitamin D düzeyi kadın cinsiyette istatistiksel olarak anlamlı olarak daha düşük idi (p=0,009). Hasta grupları arasında vitamin D düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p=0,309). Çalışmamızda hasta grupları arasında lenfosit düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p=0,353). Alopesi areata hasta grubunda platelet düzeyi telogen effluvium hasta grubuna göre daha düşük iken (p=0,005) ortalama platelet volümü alopesi areata hasta grubunda (p=0,044) ve telogen effluvium hasta grubunda (p=0,024) androgenetik alopesi hasta grubuna göre daha yüksek olarak bulunmuştur. Sonuç olarak vitamin D'nin kıl folikül siklusunun regülasyonunda rol aldığı ve saç dökülmesi şikayeti mevcut olan hastalar için vitamin D eksikliğinin büyük önem arz ettiği akılda tutulmalıdır. Skarsız alopesi tiplerinde vitamin D düzeyinin etkisini daha iyi anlayabilmek için daha fazla hasta sayıları içeren, kontrollü ve prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Hair loss is a clinical condition that is common in dermatology clinics, involving many etiological factors and significantly affecting the quality of life. This situation can be reversible depending on the etiological factors, as well as permanent hair loss. There are many scientific studies on the etiology of non-scarring alopecia. Emotional factors, chronic diseases, nutritional deficiencies, trace element and vitamin deficiencies are attributed as common causes. Vitamin D, a fat-soluble vitamin; plays an important role in bone metabolism, regulation of the immune system, keratinocyte proliferation and differentiation, and the hair follicle cycle. In this study, we aim to evaluate the prevalance of vitamin D deficiency in patients with alopecia areata, androgenetic alopecia, telogen effluvium and compare the vitamin D levels in these patient groups, as well as the inflammatory parameters (lymphocyte, neutrophil, platelet, mean platelet volume and NEU / LYM, PLT / LYM, MPV / PLT ratios). In this retropective study, patients diagnosed with alopecia areata, androgenetic alopesi and telogen effluvium between January 2012 and December 2019 were identified (n=1142). Patients under the age of 18 were excluded. Based on the laboratory values of the patients first admission, vitamin D levels, platelet, lymphocyte, neutrophil counts and mean platelet volumes were recorded. Vitamin D values of the patients were examined in four different groups according to the their admission periods: autumn, winter, spring and summer. In the study, majority of patiens had telogen effluvium (n=904) followed by androgenetic alopecia (n=141) and alopecia areata (n=97). Age range was between 18- 78 years. Females comprised %83,9 (n=958) of patients. Vitamin D level was deficient in 907 (79.4%) patients, vitamin D level was insufficient in 170 patients (14.9%), and vitamin D level was sufficient in 63 patients (5.5%). Vitamin D levels of the patients who applied to our clinic in the spring season were found to be significantly lower than the patients who applied to the clinic in the summer season (p = 0.039). Vitamin D level was significantly lower in female gender (p = 0.009). There was no significant difference in vitamin D levels between the patient groups (p = 0.309). In our study, no ix significant difference was found in lymphocyte levels between patient groups (p = 0.353). Platelet level was lower in the alopecia areata patient group compared to the telogen effluvium group (p = 0.005), while the mean platelet volume was higher in alopecia areata patient group (p = 0.044) and telogen effluvium patient group (p = 0.024) compared to the androgenetic alopecia patient group. As a result, it should be kept in mind that vitamin D plays a role in the regulation of the hair follicle cycle and vitamin D is vital for patients with hair loss. Large-scale, controlled and prospective studies are needed to establish the effect of vitamin D levels in non-scarring alopecias.