Fetal yara iyileşmesinin modulasyonu : Skarlı ve skarsız iyileşen fetal dokularda elastin, hyaluronik asit gibi ekstrasellüler matriks elemanlarının değerlendirilmesi
Modulation of fetal wound healing: To evaluate extracellular matrix members such as elastin, hyaluronic acid in fetal wounds with scar tissue and without scar tissue
  1. Tez No: 271647
  2. Yazar: ESRA TEMELTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU AKTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
FETAL YARA İYİLEŞMESİNİN MODULASYONU : Skarlı ve skarsız iyileşen fetal dokularda elastin, Hyaluronik asit gibi ekstrasellüler matriks elemanlarının değerlendirilmesiAmaç: Skarsız iyileşen fetal deri, trakea dokuları ile, skar ile iyileşen fetal mide, diyafram ve erişkin benzer dokuları arasında ekstrasellüler matriks elemanlarında benzer farklılıklar olup, olmadığını göstererek, skarsız iyileşmenin temel tetikleyicisi olup, olmadıklarının araştırılmasıMateryal metot: 20 günlük gebe üç adet yeni Zelanda cinsi tavşana uygun anestezi verildikten sonra karın bölgesi temizlendi. Karın içine vertikal kesi ile girilip uteruslar açılarak, fetuslar dışarı alındı ve dolaşımları durmadan skarsız iyileştikleri bilinen deri, trakea ile skarlı iyileştikleri bilinen mide ve diyafragmadan bir cm3`lük doku örnekleri alındı. Daha sonra yetişkin dokusu ile de karşılaştırmak için annenin deri, trakea, mide ve diyafragmasından doku örnekleri alındı. Örnek alma işlemi tamamlanınca tavşanlar derin anestezi ile öldürüldü. Dokular tüplere alınıp %10'luk formaldehitle fiske edildi. Fikse edilmiş dokulardan örnekler alınıp parafine gömüldü. Parafin bloklardan 4-6 micron kalınlığında kesitler alınıp hemotoksilen-eozin boyası ile immünhistokimyasal ve histokimyasal boyalarla boyandı. Işık mikroskobu yardımıyla dokulardaki elastin ve Hyaluronik asit miktarına göre dokular nümerik olarak sınıflandırıldı. İstatistiksel karşılaştırma için Mann-Whitney U. yöntemi kullanıldı.Bulgular: Hiçbir fetal dokuda elastin saptanmadı. Skarla iyileştiği bilinen mide, diyafragma gibi fetal dokularda da skarsız iyileştiği bilinen cilt ve trakea gibi fetal dokularda da elastin açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Tüm dokularda elastinin mevcut olduğu gözlendi. Deneklerin benzer dokuları arasında elastin varlığı konusunda anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Modulation Of Fetal Wounda Healing: To evaluate ECM members such as elastin, hyaluronic acid in fetal wounds with scar tissue and without scar tissue.Aim: To find out whether there are similar differences fetal skin and trachea tissues which heal without scar tissue and fetal stomach, diaphragm and similar adult tissues which heal with scar tissue and to put forward whether these factors are the main triggering factors of scarless healing.Material and Method: Abdominal regions of three 20-day pregnant New Zeland type rabbits were cleaned after applying appropriate anesthesia. Vertical incision was used to open the abdomen. After uteruses were opened, fetuses were taken out and tissues samples of 1cm3 were taken from skin, trachea, known to heal without scar, and from stomach and diaphragm, known to heal with scar, before circulation stopped. After tissue sampling, rabbits were executed by using deep anesthesia. Tissues were fixated by using 10% formaldehyde. Samples were taken from those in formaldeyde and buried into paraffine. Cross-sections of 4-6micron thickness were taken from paraffine and stained with hemotoxylen-eosin, immunohistochemical and histochemical stains. Tissues were numerically classified according to elastin and hyaluronic acid quantity under the light microscope. Mann-Whitney U test was used for statistical analysis.Results: Elastin was absent in all tissues. There was no statistically significant difference in elastin between fetal tissues like stomach, diaphragm which are known to heal with scar and fetal tissues like skin and trachea which are known to heal withour scar (p>0.05). Elastin was present in all tissues. The presence of elastin in similar tissues wasn?t significantly different (p>0.05).